Užmirštas Karolinos kelias ir trumpa Karoliniškių istorija

Daugeliui žmonių retai iškyla klausimas, kaip atrodė jų dabartinis kiemas prieš 30, 50 ar 100 metų. Šįkart apie dabartinius mano namus – Karoliniškes, nedidelį sostinės gyvenamąjį rajoną dešiniajame Neries krante ir kažkada pagrindinį iš Žvėryno čia vedusį kelią, kurį retas bepamena.

Karoliniškių istorija

Karoliniškių pavadinimo kilmės legendos nuotrupas papasakojo buvusi Karoliniškių seniūnė, dabar LR Seimo narė Danutė Bekintienė. Esą kadaise čia buvusio dvaro šeimininkas turėjęs tris dukteris – Justiną, Karoliną ir Uršulę. Kiekviena paveldėjo po dalį dvaro teritorijos, taip šios dalys įgavo iki šių dienų išlikusius vietovardžius: Justiniškė, Karoliniškė ir Viršuliškė. Vienas tiksliai neįvardintų dar gyvų karoliniškiečių su buvusia seniūne pasidalijo prisiminimais apie dvare vykusias vakarones, šokius. Tiksli neišlikusio dvaro vieta nežinoma, užuominų yra, bet joms patvirtinti reiktų atlikti išsamesnius tyrimus.

Dabartines Karoliniškės suprojektavo 2007 m. miręs architektas Kazimieras Rimantas Balėnas. 1971 m. buvo pradėtos kloti komunikacijos, o 1976 m. gyvenamasis rajonas buvo beveik baigtas. Buvo paskaičiuota, kad Karoliniškėse gyvens 45000 gyventojų, kiekvienam jų po 9 kv. m. gyvenamojo ploto. Pradiniuose planuose 1000 gyventojų turėjo tekti 10 vietų automobiliams, tačiau šį skaičių architektams pavyko padidinti 10 kartų. Šiuo metu šis skaičius jau viršijamas 2,5 karto, kuris galėtų būti kiek mažesnis, jei būtų įgyvendintas daugiaaukštės aikštelės projektas dabartinės „Statoil” degalinės vietoje.

Dabartines automobilių spūstis Narbuto gatvėje ir susikirtime su Laisvės prospektu galėtų sumažinti jau prieš 40 metų suprojektuotas viadukas tarp J. Šimulionio ir Č. Sukicharos (Viršuliškėse) gatvių bei išvažiavimas į minėtas gatves iš Narbuto gatvės. Dabar, norint patekti į V.Vaitkaus ar P.J.Povilaičio gatves, tenka papildomai nuvažiuoti beveik 2 km.

Karolinos kelias


Karolinos kelias 1944 m. vokiškame žemėlapyje. Čia pavaizduotas ir 2PK metu susprogdintas siauruko tiltas.

Apie Karolinos kelią, jungusį Karoliniškę ir Žvėryną, sužinojau atsitiktinai, tyrinėdamas įvairius Vilniaus žemėlapius. Iki tos akimirkos šis kelias buvo tik vienas iš daugelio Karoliniškių draustinio takų. Deja, jau apie 1900 m. šis kelias žymimas žemėlapiuose, o kai kurie dabartiniai Karoliniškių senjorai net gi prisimena vežimus riedančius šiuo keliu.

Kodėl kelias nenaudojamas dabar? Viena iš labiausiai tikėtinų versijų – apie 1980 m. Latvių gatvės gale pastatyti „vyriausybės svečių namai”, kuriuos nuo miestiečių akių akylai saugojo. Teritorija buvo nedėkingai apjuosta grėsminta tvora, kiekviename kampe įrengti sargų postai, o Karolinos kelio dalis atsidūrė civiliams nepasiekiamoje teritorijoje. Iš esmės taip lengvabūdiškai nukirstas kelias galėjo būti ir dėl modernios Narbuto gatvės atsiradimo, su kuria lyginti negrįstą Karolinos kelią būtų nedrąsu. Norėdami iš dalies išpirkti kaltę „svečių namų” architektai suprojektavo „aplinkelį pėstiesiems”, kuriems laiptais tekdavo įveikti statų šlaitą.


Kelio pradžia Karoliniškėse


Neaiškios kilmės/paskirties betono liutas kelio šlaite, prie neišlikusio ūkioPo keliu nutiestas dujotiekis


O gal kelias buvo grįstas akmenimis?


Kiek kartų ant šio akmens pypkutę sutraukė Jonas arba Pranas?


Čia kelias šakojasi: kairiau – modernūs laiptai, dešiniau kelią nukerta tvora


Modernus lieptas per natūralų lietaus kanalą


Modernių laiptų liekanos


Didžiulė svečių namų virtuvė bemat paruoštų gruzinišką kepsnį iš pasismeigusių „svečių”


Pavargęs medis buvo prigulęs pailsėti


Gamtos ir civilizacijos akistata


Leidžiamės į Žvėryną. Takas būdavo apšviestas!


Į Karoliniškių pusę


Štai ir Žvėrynas

Nuoširdžiai dėkoju LR Seimo narei Danutei Bekintienei bei Karoliniškių seniūnei Violetai Gedminaitei už malonų priėmimą ir geranorišką pasidalijimą sukaupta informacija.

Recent Posts

Facebook komentarai:

Showing 10 comments
 • Gytis
  Atsakyti

  Teko man šiuo keliu vaikščioti ir motociklu vėžintis tai buvo 1975-1980 metai.
  O vėliau eidavome ,,milicinikų,, erzinti. Ten daug Lazdynų riešutų būdavo, mes juos skindavome, o mus pareigūnai gaudydavo. Smagu buvo. Visada gera prisiminti vaikystę.

  • admin
   Atsakyti

   Ačiū, Gyti, už šaunų komentarą!
   Kokia tuomet buvo kelio danga? Paprastas vieškelis?

 • Ieva
  Atsakyti

  Nu va kaip malonu kai kazkas dar prisimena tokias istorijas 🙂 Man dar pats diedukas ja papasakojo ponas K.R. Balenas 🙂 jei neklystu pirma karta ja isgirdau budama ketvirtoje klaseje ir daznai prasydavau kad ja dar karta papasakotu 🙂

 • tadas
  Atsakyti

  http://www.manokaroliniskes.lt
  kvieciu bendradarbiauti 🙂

 • vietinis
  Atsakyti

  Labai dėkui už straipsnį. Jau seniai atrodė, kad tai ne šiaip sau loma. Būtų gražu pastatyti kokį istorinį atminimo ženklą.
  Beje, yra ir kitas keliais, grįstas akmenimis, einantis šlaitu virš Neries, žemiau Svečių rūmų. Į

  • Nieko Naujo
   Atsakyti

   Akmenim grįstas vietas žinau berods dvi toje vietoje, viena vidury šlaito, kita paupy. Manau, yra kažkokia sąsaja su siauruku ir jo tiltu į/iš Vingio parko (Zakreto).
   Atminimo ženklas – gera idėja, reiktų pasiūlyti Karoliniškių seniūnijai.

 • vietinis
  Atsakyti

  Įdomu, kurlink jis vedė?

  • Nieko Naujo
   Atsakyti

   Pirmiausia iki Karoliniškių karčemos, kuri, pagal tų laikų žemėlapį, buvo tik užkilus ant kalno prie dabartinės vaikų žaidimų aikštelės arčiau kelio.

 • Bubopx
  Atsakyti

  Įdomu! Nuolat Šimulionio gatve dviračiu minu ir net neatkreipdavau dėmesio į Žvėryno pusę, ten, kur karčema buvusi, o kur dabar jaunimas su mašinom suvažiuoja ir vaikai žaidžia. Nežinojau, kad ten Karolinos susisiekimo arterija buvusi… Šitoj vietoj tiktų teiginys: „Metas atstatyti istorinį teisingumą” – nugriaut tuos prasmirdusius svečių namus ir normaliai sutvarkyt taką. Autentiškų žemėlapių reiktų teirautis Gedminaitės ir Bekintienės? Turiu tarpukario lenkų pieštą Vilniaus planą su apylinkėm, jis laisvai internete pasiekiamas. Ten ir tie keturi Karoliniškių palivarkai supaišyti. Norėtųsi ką nors ir apie Lazdynus atkapstyti 🙂 Kai Vilnius kitados baigdavosi ties Viršuliškėmis, tai vaikai ten po buvusius sodus karstydavosi. Blem, norėtųsi laiko mašina pakeliauti 🙂 O kokio to siauruko trasa buvo? Man visąlaik tam tikros gatvės pasirodydavo „nedadaryos”, tame tarpe ir Šimulionio bei (jos tęsinys Viršuliškėse) Sugiharos. Ar čia buvo planuotas viadukas su nuvažiavimais į Narbuto gatvę? Dabar Narbuto gatvė tiesiog stačioj duobėj sutalpinta ir sėkmingai lietaus vandenį susidrenuoja. Aišku, kaip taršos prevencinė priemonė aplinkinių namų atžvilgiu gal ir gerai toks gatvės „įžeminimas”…

 • Karolinka
  Atsakyti

  Dėl:Neaiškios kilmės/paskirties betono liutas kelio šlaite

  mintis, kad luitą pastatė tam, kad šlaitas neslinktų ant tako.

Jūsų nuomonė