Radioaktyviojo spinduliavimo dozės matavimas buvusioje branduolinių balistinių raketų bazėje

Autorius:
Kategorija: Visa Lietuva

Istorija tokia. Vienoje ŽŪB buvo rastas retas ir vertingas daiktas – radioaktyviojo spinduliavimo dozės galios ir dozės matuoklis „Spingsė“. Vertingas, nes pagamintas ne kur kitur, o Lietuvoje, tiksliau Vilniaus universiteto mokslinėje inovacinėje firmoje VYTIS, Saulėtekio al. 9, korp. 3, Vilnius! Vertingas ir dėl to, kad pagamintas 1992 m. ir visiškai veikiantis, bei praktiškai nenaudotas. Pagaliau pavyko jį išbandyti.


Matuoklio įpakavimas


Instrukcija (10-11 psl.)

Matuoklis „Spingsė“

Bet pirmiausia trumpai apie matuoklį. Komplektacija paprasta – dėžutė, instrukcija ir pats matuoklis. Jokių nereikalingų priedų. Naudojimas taip pat paprastas. Tereikia įjugti ir pasirinkti ką nori matuoti – dozės galią ar dozę gaunamą per tam tikrą laiko tarpą. Galima įsijungti garsinį signalą, kuris maloniai traška užregistruodamas radioaktyvias daleles. Ir svarbiausia – minusai: gremėzdiškas – 175*90*40 mm, nėra integruoto laikmačio, be to gautus rezultatus tenka dauginti iš 0,8 (nejaugi sunku buvo koeficientą suprogramuoti?).

Radioaktyviojo spinduliavimo dozės galia autoriaus namuose normos ribose (14*0,8=11,2µR/h)

Lietuvos natūralus radioaktyvusis fonas (Wikipedia informacija)

Skirtingose Lietuvos vietose gamtinis fonas šiek tiek skiriasi, taip pat gali svyruoti ir vienoje vietoje. Paprastai jis yra nuo 0,05 iki 0,15 μSv/h (5 – 15 μR/h), vidutiniškai apie 0,1 μSv/h (10 μR/h). Patalpose fonas gali būti didesnis ir siekti 0,2μSv/h (20 μR/h) ir daugiau μSv/h. Jei fonas viršytų 0,3 μSv/h (30 μR/h) reikėtų aiškintis priežastis.

Šiam tikslui pasirinkome apleistą 637-ąjį raketinį 58 raketinės divizijos pulką Tauragėje, 1-ąjį divizioną, paprasčiau – balistinių branduolinių raketų bazę miškuose netoli Tauragės.


Statinių griuvėsius tuoj pasiglemš miškas


Balistinės raketos saugojimo angaras


Angaro sienos – atmintinė raketas aptarnaujantiems kariškiams


Kol kas jokių nukrypimų nuo normos raketų angaruose bei pačioje teritorijoje


Saugykla į kurią remiasi centrinis teritorijos kelias


Taiklumą nelegaliai pasitikrinti neretai užsuka čiabuviai


Šalia aukščiau minėtos – kiek kitokia saugykla, su stulpais abiejose galuose


Saugykla buvo perskirta į dvi dalis


Fiksuojama radioktyviojo spinduliavimo dozės galia


Rusiškos statybos ypatumai


Šalia slėptuvės užfiksuota radioaktyvumo galia 4 kartus viršija leistiną normą!

Užfiksavę radioaktyvumą, keturis kartus viršijantį leistiną dozę patraukėme į atokiau buvusį įrengtą dviejų aukštų ryšininkų bunkerį, kur branduolinio karo atveju nurodymai būtų gauti tiesiai iš Maskvos.
Išsikrausčius sovietiniams kariams čia kuriam laikui buvo suvežtas milžiniškas kiekis cheminių atliekų iš Tauragės gamyklų. Bunkeris nuo atliekų prieš keletą metų išvalytas, tačiau chemikalų kvapas nosį laužia iki šiol. Antrame bunkerio aukšte kylantys chemikalų garai labai paspartino metalinių konstrukcijų ir likusios įrangos oksidavimąsi, koroziją.


Kiek atokiau nuo visų saugyklų – ryšininkų bunkeris


Centrinis koridorius su kelių saugumo lygių geležinėmis durimis


Medinės durys poilsio zonoje

Avarinis lagaminas – portfelis, kuprinė ar koks kitas dėklas daiktams, kurie padėtų išgyventi, jei reiktų staiga palikti saugią vietą. Jų turinys gali būti įvairus: pinigai, žemėlapiai, kompasas, žvakė ar prožektorius, kišeninis peiliukas, pieštukai, flomasteriai, užrašų knygutė, dantų šepetėlis, kojinės, vanduo, maistas, medikamentai ir t.t.


Bunkerio pirmame aukšte gana neblogai išlikę užrašai ir piešiniai


Radiste, atmink!


Korozijos suardytos ventiliacijos grotelės


Aaaa-aaa-aaaa-a-aaaaa-aa-aa!!!


Antrame aukšte


Chemikalų garų suniokotas šviestuvas. Saugokit savo plaučius!

Recommended Posts

Facebook komentarai:

Showing 8 comments
 • Balys
  Atsakyti

  Sveiki, esu apleisti.lt administratorius, gal galetumete i duota el pasta parasyti, objekto https://www.niekonaujo.lt/20101205/vienos-zub-mirtis vieta 😉 Dekui is anksto

  • admin
   Atsakyti

   Atsakiau el. paštu.

 • aida
  Atsakyti

  Gal gali atsiusti sio ojekto adresa ir koordinates

  • admin
   Atsakyti

   55.155518, 22.345405

 • Tigras
  Atsakyti

  Man patiko. Labai pavydziu, kad radot radiacijos matuokli. Man irgi tokio reikia. Zinoma,galima nusipirkti,bet kai nemokamai-tai geriau 🙂

 • Žilvinas
  Atsakyti

  Sveiki, gal galetumete atsiusti kordinates sios vietos, buciau labai dekingas 🙂 Aciu 🙂

 • Arunas
  Atsakyti

  admin:
  vasario 10, 2011 11:21
  55.155518, 22.345405

 • Artūras
  Atsakyti

  sveiki, gal būtų nesunku Spingsės instrukciją nufotografuoti ir atsiųsti? Na jei nelabai didelė. Kaip tik pateko man į rankas šitas įrenginys ką tik. Idomu ką ten

Jūsų nuomonė