Čekuvos dvaro rūmai

Autorius:
Kategorija: Visa Lietuva

Kol nebuvo 1971 m. pradėtos tiesti ir tik 1987 m. atidarytos automagistralės Kaunas-Klaipėda, iš laikinosios sostinės nuo 1939 m. metų pajūrį buvo galima pasiekti Žemaičių plentu. Vos už 700 metrų nuo šio kelio jau beveik keturis šimtmečius stovi Ariogalos (Čekuvos) dvaro rūmai.


Čekuvos dvaro ortofoto (maps.lt)

Dvaro istorija

Nemaža gyvenvietė šioje vietoje, pasak istorikės S. Gasparavičienės, čia galėjo būti jau pirmaisiais mūsų eros metais. Tai liudija prieškario metais dvaro teritorijoje rastos I-III a. Romos imperijos monetos. Rekonstruojant pačius rūmus buvo rastas įrašas – 1640 m., spėjama, kad tai pirmųjų rūmų pastatymo data. Dvaras išsiplėtė ir suklestėjo XVIII a. pabaigoje, valdant Šemetų giminei, čia veikė degtinės varykla ir plytų fabrikėlis. Po 1863 m. sukilimo dvarą iš Šemetų atėmė. Dvaras atiteko Lidijai Miler, o po jos mirties A. Mileriui.

Nuo 1940 iki 1951 metų dvaro rūmuose veikė vidurinė mokykla. Po rūmų rekonstrukcijos, 1963 m. čia įsikūrė Ariogalos tuberkuliozinė ligoninė. Ją iškėlus, likęs be šeimininkų dvaras ėmė sparčiai nykti.


Ariogalos (Čekuvos) dvaro planas. Dvaro rūmai – 1

Dabartis

Atgavus nepriklausomybę, dvaras buvo grąžintas broliams Morkiams. Neturėdami galimybių juo pasirūpinti, jį pardavė 2006 m. lapkričio 17 d. juridinių asmenų registre įregistruotai UAB „Hillcrest“. Dvaro savininku įvardijamas šios įmonės įgaliotas asmuo, Raseinių krašto veikėjas, LSDP narys, keturių įmonių direktorius Stasys Bružas. 2008 m. raseiniškis „Valstiečiui“ ir Ariogalai skelbė, kad iki 2012 m. pabaigos tikisi atstatyti visus tris išlikusius pastatus ir pritaikyti juos turizmui, čia turėtų veikti 100 vietų restoranas, 60 vietų viešbutis, vyno degustavimo rūsiai, rožynai ir parkas su žaidimų aikštelėmis vaikams. Tuo pačiu musupaveldas.lt rašė, džiaugėsi, kad dvaras eina atgimimo keliu, tvarkoma teritorija, koncervuoti avarinės būklės pastatai.

Kaip ir nesunku nuspėti, artėjant 2012 metams situacija nelabai pagerėjo. Rūmai arti sugriuvimo ribos, šiek tiek, matyt „dėl akių“, krapštomas sandėlis (plane – Nr. 2), parkas užpelkėjęs ir užžėlęs. Tikėkimės S. Bružui pavyks dvarą prikelti, nes žiūrint iš šalies labai kvepia eiliniu gražiai užglaistytu… (pabaikit patys).


Bendras rūmų vaizdas


Topolių alėja, vedanti į dvarą


Simetrija


Kaip ir visur, žiopsoti nereikėtų


Kiek dar ilgai stovės šie rūmai?

Griūvantis dešinysis fligelis


Modernizuotas lietvamzdis


„Plastikiniai langai“


Įėjimas


Simbolika


Fojė


Mirtis kairiajame fligelyje


Pastatą išilgai dalija koridorius


Galutinis kambarys dešiniajame fligelyje (HDR)


Matyt, smakiai traukė skersvėjis…


Kabinetas


„Erdvus“ dešinysis sparnas


Žvilgsnis kairiojo sparno pusėn (HDR)


Lubos


Tekstūra


Antras aukštas


Kairiojo fligelio langas į koridorių


Yra skylė


Rūmų rekonstrukcija jau prasidėjo – kai kur šiek tiek nutinkuota, kai kur jau tinkuos


Nebylys


Vitrina dešiniojo sparno nugaroje, ties nusileidimu į rūsį


Dešiniojo sparno koridoriaus balkonas


Nusileidimas į kairiojo sparno rūsį


Vaizdas tik įėjus į rūsį


Šoninis langelis


Energijos iškrova gretimoje patalpoje


Žvilgsnis atgal iš trečios patalpos (HDR)


Įrenginių liekanos trečioje patalpoje


Įėjimas į dešiniojo fligelio rūsį


Spyna


Jaukus kampelis rūsyje


Mūrinis stalas kažkokiam įrengimui


Gal kavos?


Šypsenėlė


Bon voyage! Ačiū ir iki!

P.S.

Lietuvoje kultūros paveldu rūpinasi LR Kultūros Ministerija, be to kultūros paveldo objektų apsauga taip pat rūpinasi savivaldybės, kurioms Vietos savivaldos įstatymu priskirtos savarankiškos ir ribotai savarankiškos kultūros paveldo apsaugos funkcijos.

LIETUVOS RESPUBLIKOS VIETOS SAVIVALDOS ĮSTATYMAS nustato, kad viena iš savarankiškų savivaldybių f-jų yra „savivaldybės saugomų teritorijų steigimas, vietinės reikšmės gamtos bei kultūros paveldo objektų paskelbimas savivaldybės saugomais objektais“. Matyt, šiuo punktu kultūros paveldo objektai ir išsaugomi. Užtenka tik paskelbti, kad jie saugomi ir prisukti gražų valstybės saugomo kultūros paveldo objekto ženkliuką.

Recommended Posts

Facebook komentarai:

Showing 6 comments
 • Tomas
  Atsakyti

  Šis dvaras greičiau sugrius nei bus atstatytas.

 • mda
  Atsakyti

  Atsakingi asmenys/institucijos turėtų būti baudžiami :/

  • admin
   Atsakyti

   Bausti, tai bausti – Lietuvoj tą daryti visi moka. Apie paprastesnį tokių objektų atstatymo finansavimą ir paprastesnį biurokratinį aparatą pirma reiktų pagalvoti.

 • Szreniawa
  Atsakyti

  Kai kuriose salyse apleisti ir griunantys pastati be dideliu diskusiju tiesiog eksproprijuojami is jais negalinciu pasirupinti savininku ir parduodami kitiems savininkams, kurie turi pateikti ekstra „gelbejimo” plana ir per 3 m. nuo isigijimo atlikti 60% numatytu darbu.
  Jeigu 2008 m. pastata isigijes p.S. Bružas iki 2012 m. nieko nepadare – dvara reikejo nieko nelaukus eksproprijuoti ir skubos tvarka surasti kitus seimininkus.
  Geda LR Kulturos Ministerijai ir vietos savivaldybei uz 400 m. stovejusio dvaro sunaikinima abejingumu kulturos paveldo objektui.

 • vanda
  Atsakyti

  Esu užaugusi visai šalia šio dvaro. Mano giminės šaknys labai susijusios su šia vietove, nes senelis buvo šio dvaro kalvis ( amato išmokęs cariniame Petrograde ) ,o močiutė buvo šio dvaro
  ekonomė-virėja ( dvarininkės L.Miler laikais ).Seneliui vedant močiutę ponia pasogai skyrė 12 ha
  visai šalia šio buvusio nuostabaus dvaro.Ten gimė ir užaugo mano a.a. mama,teta ir jų brolis.
  Visi gyveno greta vieni kitų, užaugino mus 2-rą šios giminės šakos kartą.Na ,o karo metu (vo-
  kiečiams okupavus kraštą ) tame dvare gyveno mano tėvas (jo jaunystės draugas tuometis dvaro savininkas p.Morkus mano tėvui padėjo išvengti išvežimo į Vokietiją), ten begyvendamas tėtis susipažino su mano a.a.mama.Širdis plyšta, kai matai tokį apleidimą.Jūsų pateiktos datos dėl tame dvare veikusios vidurinės mokyklos tikrai nėra tos, bet čia jau ilga kalba…Šiemet labai tikiuosi aplankyti šias vietas su anūkėlėmis ir kt. šeimos nariais, įkvėpsime tėviškės oro, skaudu,
  kad daugiau galimybių nėra ,kad padėti atstatyti šį perlą apie kurio praeitį galėčiau papasakoti
  daugybę atsiminimų tikrų ir žinoma net virtusių legendomis…Pagarba visiems, kam brangi tikra
  TĖVYNĖS istorija

  • Nieko Naujo
   Atsakyti

   Ačiū!

Jūsų nuomonė