Oflager 53

Autorius:
Kategorija: Visa Lietuva

Važinėjant siaurais Mažosios Lietuvos keliais, akis netyčia užkliuvo už ženklo, nukreipiančio į šiurpaus Vokiško pavadinimo belaisvių stovyklą. Vairas savaime pasuko gilyn į mišką.

Istorija

Informacijos apie stovyklą kiekis vietoje labai kuklus. Jokio stendo su istorija, faktais ir skaičiais, tik kukli schema pasitinka miško kirtime, tiksliau, aikštelėje lankytojų automobiliams.

Tiesa ta, kad čia antrojo pasaulinio karo metais veikė vienos didžiausių – Buchenvaldo koncentracijos stovyklos filialas. Tuo metu Mažojoje Lietuvoje veikė penki oflageriai. Šis užėmė 36 ha teritoriją, buvo aptvertas spygliuota viela. Tai buvo belaisvių persiuntimo punktas. Vietos gyventojai liudija, kad belaisvius šaudyti veždavo už dviejų kilometrų, o sušaudę užpildavo derva ir sudegindavo. Stovyklos teritorijoje stovėjo trys barakai eiliniams belaisviams ir vienas, didesnis, karininkams. Buvo ligoninė (kam?), trys virtuvės ir sandėlis. Dėl nepakeliamų sąlygų, bado, šalčio, ligų čia mirė apie 10 000 žmonių. Išsamiai apie lagerį aprašyta pamario krašto kultūros leidinyje, išversti buvusio Pagėgių gyventojo vaikystės prisiminimai.

Pats memorialinis kompleksas pastatytas dar sovietmečiu – 1977 m. Vėliau buvo apleistas ir tik minint 60-ąsias II-ojo pasaulinio karo metines LR Vyriausybės nutarimu skirta lėšų memorialo sutvarkymui, o gegužės 8 d. iškilmingai atidengta memorialinė lenta su Stasio Krasausko graviūra.

Šių dienų aktualijos

Dar prieš įkuriant lagerį, miške buvo iškasinėti smėlio karjerai vietos kelių statybai. Praėjus daugiau nei pusę amžiaus vietinis direktorius Stepas, užsigeidė pratęsti smėlio gavybą iš apylinkių nepaisant žalos miškui (rasta išeitis – kirsti mišką po truputį, lyg tai žalą sumažintų…), vietiniams gyventojams bei buvusios stovyklos teritorijai. Panašu, kad leidimą kasti smėlį p. Stepas gavo.


Vienintelis informacinis stendas


Paminklas 1941-1944. Gėlynas kukliai apžėlė


Iš arčiau


Teritorijos kampas prie paminklinių plokščių


Paprasti, bet daug pasakantys žodžiai


Kelias link 2005 m. pastatytos memorialinės plokštės


Paminklas žiauriai nužudytam A. Žestkovui


Paminklas iš arčiau


Memorialinė plokštė


Stasio Krasausko graviūra


Simboliai


Antkapis


Antkapis arba atminimo akmuo…


Ekskursijos pabaiga

Informacijos šaltiniai

Recent Posts

Facebook komentarai:

Comments
  • vytautas
    Atsakyti

    kiek pamenu.apie 1966 metus, tas akmuo gulėjo kitoje vietoje, labiau link miško pakraščio…tuo metu tai buvo jaunas, tankus, sunkiai per šakas prasibraunamas, pušynas.

Jūsų nuomonė