Vieta, iškelianti daugiau klausimų, nei duodanti atsakymų. Didžiulis požeminių patalpų tinklas. Slėptuvė slėptuvėje. Tai – tyliuose miškuose už Vilniaus slypintis LTSR civilinės gynybos štabas – Aukščiausiosios Tarybos slėptuvė.
D. U. K.
K: Kur čia viskas randasi?
A: Koordinačių neskelbiame.
Iš tiesų, kas norės, tikslią vietą ras nesunkiai atidžiau peržiūrėjęs nuotraukas, o senesniems digeriam ir taip aišku, kur šią vietą rasti. Bet yra vienas didelis BET. Ši vieta jau kuris laikas privačiose rankose, vyksta šiokie tokie remonto darbai, savininkas nėra nusiteikęs priimti svečius, ypač nelauktus. Teritorija, be abejo, saugoma. Slėptuvė užrakinta. Teko laukti bene 2 metus, kad galėtume porą valandų palandžioti po slėptuvę.
Apie
Turiu pripažinti, kad tikslios informacijos apie šį objektą neturiu. Statybos metai ±1970. Panašų objektą turi latviai, tai netoli Siguldos esantis «Пансионат» (pensionatas), kuris buvo pastatytas su pirminiu tikslu – po juo įrengti slėptuvę, kurioje, branduolinio karo atveju, šalis būtų valdoma iš požeminio centro. Kaip ir ten, taip ir čia slėptuvė įrengta po pastatais ir iš ortofoto nuotraukos įtarti apie strategiškai svarbaus objekto buvimą yra neįmanoma. Neįprastą objekto lokaciją pateisina vieša objekto paskirtis – reabilitacinė vaikų ligoninė su bendrabučiu, medicininiu korpusu ir net sava mokykla.
Požeminės patalpos užima didelį plotą
Jei norit ir/ar galit pasidalinti informacija apie šią lokaciją, kviečiu į diskusiją komentaruose.
Niekuo neišsiskiriantis reabilitacinės ligoninės pastatas
Tik galiniame kieme lyg grybai išlindę ventiliacijos įrenginiai
Vieno korpuso šone esančiais laiptais leidžiamės į rūsį
Patenkame į ilgą besišakojantį koridorių su galybe durų
Pirmiausia sukam į slėptuvę slėptuvėje, atskirtą dar vienomis hermetinėmis durimis
Tokių durų durelių pilna prie kiekvieno kampo
Slėptuvės slėptuvėje koridorius
Taip ir nesugalvojom kam palubėje reikalingas praustuvas
Viena iš patalpų be grindų. Langelis projektoriui?
Elektros skydinė su slėptuvės slėptuvėje planu
Įdomus komplekso pavadinimas: „Объект Но.974”
Generatorių nelikę nė kvapo, tik kelios dalys mėtosi
Štai ir vėl minimas „Objektas 974”
Šiam laikraščiui greit bus 30 metų
Spausdinimo mašinėlės skeletas
Įdomios talpos. Spėjau, kad akumuliatoriai, bet pradedu galvoti kitaip…
Ilgas siauras tunelis nuvedė iki patalpos su cisternomis
Pereiname į slėptuvės dalį po mokykla
Čia – kelios patalpos ir nemaža salė
Automatinės telefonų stoties „АТС Гела” lentelė su trumpais numeriais visoje Lietuvoje
Dar viena oro filtravimo patalpa (jų iš viso net 4)
Daugumos patalpų slėptuvėje durys su tokiom grotelėm
Keliaujam į kitą koridoriaus atšaką, kur likę šio to iš ligoninės gyvenimo
Čia prasideda drėgniausia slėptuvės dalis
Prie įėjimo – sanitarinis mazgas
Šiukšlinė liko ištikima klozetui
Labiau supelijusį stalą būtų sunku rasti
Lovytės plačiosios Tėvynės vaikučiams
„…už gerą pasiruošimą naujiems mokslo metams…”
Sukam į dar vieną slėptuvės atšaką
Maisto produktų šaldytuvai. Zombių nebuvo
Labai įdomu!
O apšvietimas buvo? Ar čia taip apšvietėt su prožektoriais?
Per visą plotą tik 2 laikinai prijungtos lemputės. Apšviesta išorine blykste arba išorinė blykstė + prožektorius.
Reiketu susirasti zurnaliste Brigita Balikiene,ji kazkada rase straipsniu cikla apie lietuvius sovietineje armijoje,gerai pamenu .kad buvo rasyta ir apie Civilines gynybos staba,kalbinti buvo kas ten tarnavo ir pan.Atrodo,kad ten buvo silta vietele partiniu bonzu ir itakingu kolukio pirmininku suneliams,jie tie ju nesugebedavo issukti is tarnybos.
Nesitikėjau, kad po ta ligonine bus TIEK visko. Šaunuolis!
Įdomu ,ar ligoninė turi atskirus rūsius,ar čia viskas bendrai. Iš nuotraukų matosi,kad metalo vagys jau pasidarbavę,tai reiškia kad kurį laiką kompleksas neturėjo savininkų, nes
bankroto byla iškelta 2001-05-23 ,o tik dabar aptikau skelbimą apie parduodamus pastatus.
Beje už tiek kvadratinių metrų ir tokioj vietoj – kaina simbolinė.
Visi rūsiai beveik vienam lygmeny ir susijungiantys, tik ta dalis, kuri (pasak naujųjų savininkų) buvo Aukščiausios Tarybos slėptuvė, o aš įvardijau kaip slėptuvę slėptuvėje yra atskirta hermetinėmis durimis nuo kitų patalpų ir turi atskirą įėjimą. Viso berods 3 įėjimai.
Dėl kainos – nenuostabu, nes, logiškai mąstant, verslo idėjų ratas labai siauras tokioj nepatogioj vietoj ir pastatais, sunkiai pritaikomais kažkokiai kitai nei pirminei veiklai.
geras 🙂 anksčiau teko čia pabuvot, kaip ligoniukui. gražios apylinkės! atsimenu, kaip landžiojom po pirmojoje foto esantį pastatą, kuris jau buvo nebenaudojamas.. net tada, atrodė, kad kažkas labai keista – begale įvairių liukų ir įėjimų (pastato viduje). gaila, kad ši reabilitacinė ligoninė uždaryta..
jo cia ta sleptuve, turbut maziausiai apie ja zinoma, nes informacijos tikrai niekur nerasi:) bijau sumeloti kaskur 2007m ten buvau tada galima buvo palandziot laisvai jai moki greitai ibegti i vidu, nes vietiniai kreivai ziuredavo, dar policija gali iskviesti. tada dar tvarkingiau ten buvo. buvo generatorius visas su k700 varikliu 🙂
O i ta pasatata pirmuoja nuotraukoje galima patekti?
Visa teritorija aptverta ir saugoma. Bandymas patekti būtų tolygus bandymui įsilaužti į mano namus su visom iš to sekančiom pasekmėm.
Pastebėjau ,kad visuose nuotraukose ypač geras apšvietimas,šviesa pasiskirsto tolygiai,ką naudojote?
Kažin ar kituose pastatuose kokie darbai atliekami,ar teko apžiūrėti mokyklos ir kitose patalpas ?
Kaip supratau, pafotografuoti kitų patalpų nebuvo galimybės,ir greičiausiai dėl savininkų.
Apšvietimas įvairus, arba atmuštas nuo lubų, arba atskirais blyksniais sušviesta iš atitinkamų pozicijų.
Kitoms patalpoms nebuvo laiko ir didelio noro. Mokykla remontuojama, kitos patalpos apytuštės.
Ar tikrai praejote ji visa, pries daug metu LTV filmuotoje medziagoje buvo dar gyvenamos patalpos ir kabinetai, gal ne viska nufotografavote?
Nėra nuotraukų iš vienos slėptuvės su atskiru įėjimu. O tuščių kabinetų buvo nesuskaičiuojamas kiekis – nemačiau prasmės visų fotografuoti, juo labiau talpinti nuotraukas.
Superinės nuotraukos!!!
Ir ačiū už reportažą – jo dėka prisiminiau senus laikus 🙂 Apie 1984 metus praleidau čia (tuomet tai buvo vaikų ir paauglių sanatorija) visą vasarą. Kai tik pastebėjom kelias dienas atidarytas slėptuvės duris, sugalvojom surengti joje šokius. Jau tada girdėjom, kad tai „aukščiausiam lygiui” skirta slėptuvė, tad dėl sienų storumo galėjom nebijoti, kad kas nors išgirs mūsų muziką. Bet labiausiai džiaugėmės, kai po visų išlandžiotų rūsių pagaliau radom šitas 17 numeriu pažymėtas duris (paskutinėj nuotraukoj). Nes visas kitas jau buvo kažkas uždaręs… Atmosferą atsimenu iki šiol…
Ačiū už komentarą! Visuomet smagu išgirst žmonių prisiminimus.
“…už gerą pasiruošimą naujiems mokslo metams…” Adolfo Imbraso charakteristika. Kazin cia tas pats, kuris Santariskiu vyriausiasis katastrofu medicinos specialistas?
Sveiki, superinis straipsnis. Esame Miestu Tyrinetojai is Klaipedos (angl. Urban Exploration), domimes tokios paskirties pastatais. Ar galite suteikti informacija apie sio statinio buvimo vieta ir/ar atsakingu asmenu kontaktinius duomenis. Didelis dekui, taip ir toliau!
ar cia man vietiniai pamelavo, ar cia jus net puse puses nenufotografavot ir nebuvot ten
Kurios pusės? Neturėjom tikslą viso bunkerio dokumentuoti nuotraukose. Be abejo, liko nenufotografuotų patalpų, kaip ir ne visas nuotraukas sudedu čia.
Pamenu išlandžiojome visą… trys ilgi tuneliai, kino salė, du generatoriai su tankų varikliais, deguonies balionai vidury koridoriaus ir t.t. smagu buvo… 🙂 parduoda dabar gal dar?
Gaila nebeliko dyzelino cisternų lauke…
Sveiki,
o is kur tokia informaccija, kad tai Aukščiausiosios Tarybos slėptuvė?
Sveiki,
esu is Vilniaus ir labai noreciau istirineti sita vieta su draugais, prasyciau suteikti informacija apie sio statinio buvimo vieta.
Aciu.
Tai, kad vieta ir taip nesunkiai randama. Gaila, savininkas tokių „ekskursijų“ nepageidauja.