Sekmadienio popietę žiemai įnirtingai bekovojant su pavasariu ramiai važinėjome iš vieno sostinės kiemo į kitą, kol visai neplanuotai įriedėjome į daugiau nei milijardą grąžtų per savo istoriją pagaminusios grąžtų gamyklos kiemą. Ta proga nušvito saulė, per skyles ir langus pabiro šviesos spinduliai, o išdraskyti cechai nušvito milijonais atspalvių. Staklių ir įrenginių jau nėra, o patys cechai dvelkia ramybe.
Įmonės veikla vykdoma iki šiol tačiau lyginti su Lietuvos TSR laikais neverta, tai būtų panašu į mamos virtuvės lyginimą su McDonald’s užeiga. Turbūt ne vienas šiame sakinyje norės įžvelgti nostalgiją aniems laikams, bet anie laikai man labiau asocijuojasi su ubago dejone, kad tada būdavo daug lengviau pavogti ir po sijonu parsinešti dešrą, nei dabar. Šioje vietoje monologą apie anuos laikus baigsiu ir pereisiu prie nuobodžių faktų ir statistikos.
„Vilniaus Grąžtų“ istorija
1957 m. vasarį, panašiu metu kaip ir kitos Vilniuje šviežiai pastatytos gamyklos, darbą pradėjo grąžtų gamykla, buvo pagamintas pirmas ilgasis spiralinis grąžtas su cilindriniu kotu. Kur jį dėjo, niekas nežino, grūto parke nėra. Tais pačiais metais pradėti gaminti grąžtai su kūginiu kotu. Į darbą tais metais kas rytą skubėdavo 275 darbuotojai, kurie iki naujųjų pagamino 110588 vnt. grąžtų.
1960-1965 m. – progreso metai, išaugo gamybiniai pajėgumai, buvo įsisavinami nauji gaminiai, nauji technologiniai procesai, vyko gamybos automatizavimo darbai. Darbuotojų skaičius išaugo iki 2278.
1968 m. atvėrė smulkių grąžtų gamybos cechas, kuris gamino mėgstančius lūžti 0,25-1,55 mm diametro grąžtus.
1979 m. buvo diegiamos naujausios technologijos, sukurta ir pagaminta daugiau kaip 40 originalių staklių, savos konstrukcijos automatų ir pusautomačių.
1988 m. metais, įsigijus reikiamus įrengimus, buvo pradėta vienplunksnių frezų, skirtų lengvųjų metalų ir plastikų gręžimui ir frezavimui, gamyba.
1996 m. kovo 6 d. valstybinė gamykla reformuota į akcinę bendrovę „Grąžtai“.
2006 m. įmonė apdovanota Lietuvos metų gaminio sidabro medaliu.
2007 m. Raseinių mieste buvo pradėti naujo cecho statybos darbai. Pirminis grąžtų gamybos procesas, ruošinių kapojimas ir terminis metalo apdirbimas perkeltas į Raseinius.
Šiuo metu bendrovėje dirba 74 darbuotojai.
Darbuotojų skaičius puikiai atspindi ir šių dienų buvusių gamyklos pastatų situaciją.
Daiktiniai įrodymai, kad mes tikrai grąžtų gamykloje
Amžinas grindis išlupo ir išvežė į metalo laužą
Korpuse Birželio 23-ios g. labai daug tuščių erdvių
Unikalus sovietmečio išradimas
Push the button, don’t push the button…
Per langą byra saulės zuikučiai
Tai koks kalnas gražesnis? Garbanotas ar susilaižęs?
Kenksmingų atliekų įmonės vadovai neskuba pašalinti. Čia galima paragauti sieros rūgšties
O čia kažkokie nežemiškos kilmės laaaaabai mėlyni kristalai
Netilpo per duris, išvertė per langą
Labiausiai patikęs kampelis visoje gamykloje
Raganos, prisipažinkit, kuri palikot transporto priemonę be priežiūros?
Super vieta, esu buvęs, vieną kartą netgi į pusiau naudojamą korpusą lyg ir buvau įsmukęs, su didžiuliu sovietine metaline skulptūra/paveikslu ant sienos. Gražios nuotraukos!
Milteliai – greičiausiai vario sulfatas (CuSO4), naudotas plokštėms ėsdinti radiotechnikoje. Gal ir grąžtininkai turėjo kam panaudot.
Idomu butu suzinoti, kas buvo nugriautame pastate?
Tiesiog vienas iš gamyklos cechų.
Apie jo griovimo eigą rašė spauda (rašė kaip apie visą gamyklą): bit.ly/1qQdls3
O kada cia fotkes darytos?
2014-03-16
Gražios foto
Dabar prisiminiau sia gamykla, kadaise joje mano senelis dirbo, tai pasakojo, kad viename is gamyklos cechu buvo gamynamos neaiskios paskirtes detales.
Galbūt turite to paveikslo nuotraukų? Smalsu pamatyti.
Apie kokį paveikslą kalbi? Nelabai supratau.
dirbu toje gamykloje.Gaila,kad viskas taip,nostalgija geriems laikams ziauri.
Turiu statomu ir ekspluatacijon ivedamo cecho nuotraukas, su jame dirbusiais specilistais is VFR, Olandijos, Swedijos ir kt., taip pat tie zmones , kurie visa tai isisavino ir diege tame gamybos padalinyje…..
Jei įmanoma, persiųskit nuotraukas į info eta niekonaujo.lt, atnaujinsiu straipsnį. Ačiū
Tuo metu, TSRS, tai buvo vienas is pazangiausiu gamybos vienetu, turejusiu, NOW HOU technologija isigyta TSRS,kuri buvo slepiama, nuo kitu valsybiu…
3g Sinumeric Technologija…, kai , kam tai kazka pasako,…o kitiems, tik info….