Klaipėda. Kaip pasieniečiai bokštą nugriovė

Nuo praėjusio tūkstantmečio pabaigos romantikus, atėjusius pasivaikščioti prie Klaipėdos šiaurinio molo, pasitikdavo neišvaizdus pasieniečių bokštelis. Vieną dieną, natūralu, jis pasieniečiams tapo nebereikalingas. Pasieniečiai ir romantika – du akivaizdžiai nesuderinami reiškiniai, todėl be ilgų ceremonijų tą nereikalingą bokštą pyst ir nugriovė. Banalus scenarijus, bet Lietuvoje stebuklų dažnai ir nebūna. Nors sako, kad 1608 metais Šiluvoje apsireiškė Švč. Mergelė Marija. Rimtai?

Rytas ant šiaurinio molo
Rytas ant šiaurinio molo

Štai taip apie bokšto nugriovimą rašo portalas „Klaipėda“.

1999 m. pastatytas uosto vartų stebėjimo bokštelis priklausė Valstybės sienos apsaugos tarnybos Pakrančių apsaugos rinktinei.
Anuomet statant šį bokštą buvo akcentuota, kad jis būtinas uosto vartų apsaugai. Būta įvykių, kai nedideli laivai sugebėdavo įsmukti pro uosto vartus nepastebėti pasieniečių. Į uosto akvatoriją įplaukiant dideliems laivams, mažieji pasislėpdavo už jų.
Tuo metu uosto vartų stebėjimas vyko tik iš Kopgalio pusės, o pasienio kontrolė anuomet visiems laivams buvo privaloma.
Pastačius naują stebėjimo bokštą, jame nuolat budėdavo pareigūnai.
„Tačiau dabar jis jau nebeatlieka savo funkcijų. Mums jo nereikia. Tai ir nugriovėme”, – šypsojosi Pakrančių apsaugos rinktinės vadas Donatas Lengvinas.
Rinktinė bokšto demontavimo darbams paskelbė konkursą. Jį laimėjusi įmonė darbus pradėjo pirmadienį.
„Bokštas yra pavojingas ir nebereikalingas tarnybai. 2007 m., kai Lietuva įstojo į Šengeno erdvę, pajūryje atsirado penki modernūs bokštai. O šis nebeteko savo paskirties“, – akcentavo D.Lengvinas.
Šiuo metu veikia pajūrio stebėjimo sistema iš penkių apžvalgos bokštų – Nidos, Juodkrantės, Kopgalio, Nemirsetos ir Šventosios.
„Šio statinio funkcijas perėmė Kopgalio užkardoje pastatytas naujas bokštas. Nugriovus konstrukcijas, žemės sklypas bus grąžintas Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcijai“, – tikino D.Lengvinas.

Buvęs pasieniečių bokštas
Buvęs pasieniečių bokštas

Laiptų konstrukcija
Laiptų konstrukcija

Žvilgsnis į uosto pusę
Žvilgsnis į uosto pusę

Raminantis jūros vartų peizažas
Raminantis jūros vartų peizažas

Pakrantė prie šiaurinio molo
Pakrantė prie šiaurinio molo

Besiveržiančius į bokštą vaikydavo kaimynai žvejai
Besiveržiančius į bokštą vaikydavo kaimynai žvejai

Šiuo metu jūros vartus iš aukščiau galima nužvelgti nuo molo gale esančio švyturiuko, bet priėjimas tyčia apsunkintas, o pats bokštelis apkarstytas visokiom vielom ir grotelėm, kad būtų lengviau susidraskyti rūbus.

Švyturiukas molo gale
Švyturiukas molo gale

Nuo jo atsiveria neblogas vaizdas, bet laipioti nepatogu
Nuo jo atsiveria neblogas vaizdas, bet laipioti nepatogu

Begalybė
Begalybė

Ateina naktis
Ateina naktis

Ar galėjo būti kitaip?

Manau, galėjo. Galėjo pasieniečiai bokštą perduoti /parduoti institucijai ar įstaigai, kuri perėmusi bokštą suremontuotų, nudažytų ir pritaikytų turizmui. Įėjimas po eurą, kad būtų dažams ir svarkei bokštui prižiūrėti. Prie bokšto galėjo būti įrengta kavinukė, siūlanti gardžios kavos, karšto vyno ir lengvą užkandį. Rezultatas: į bokštą veržiasi romantikai, laivų ir žuvėdrų stebėtojai, prūsų palikuonys – visi laimingi.

Laimingas bokšto lankytojas. Sklinda gandai, kad dėl bokšto griūties emigravo į Kanadą.
Laimingas bokšto lankytojas. Sklinda gandai, kad dėl bokšto griūties emigravo į Kanadą.

O kaip gavosi? Niekaip. Mūsų valstybei laimingi žmonės nereikalingi. Neabejoju, kad sąmoklo teorijų šalininkai pateiktų versiją, kad čia veikiausia būta žydų kapinių, bokšto virsmui įgyvendinti buvo būtina sąlyga ant jo iškelti vaivorykštės vėliavą arba buvo reikalaujama įrengti liftą veteranams ir rieduliams, nejaučiantiems, kada nustoti valgyti Karmėlavos cepelinus.

Prieš ir po

Pabaigai dedu Bitės live transliacijos vaizdelius palyginimui kaip pasikeitė Klaipėdos uosto vartai.

Buvo

Yra

Recommended Posts

Facebook komentarai:

Showing 4 comments
 • Palėda Kamine
  Atsakyti

  O ten būdavo tiek daug norinčių užsilipti, kad būtų verta palikt? Nes ta konstrukcia kraštovaizdžio tikrai nepuošia. O kad būtų galima perduoti įstaigai, kuri norėtų ten viską sutvarkyt, tai pirmiausia reikia, kad tokia įstaiga egzistuotų, kuri norėtų tuo užsiimt.

  • Nieko Naujo
   Atsakyti

   Brangioji Pelėda, dabar paskaičiuokit ant pirštų, kiek apžvalgos bokštų, įskaitant medžių lajų taką Anykščiuose paskutiniais metais Lietuvoje buvo atidaryta, kiek jų egzistuoja ir pagalvokit kokioje vietoje stovėjo šis bokštas. Man gaila, kad šiuo atveju sprendimus priima tokie žmonės kaip Jūs.
   O jei jau prakalbot apie kraštovaizdį, išlįskit iš drevės ir pasivaikščiokit prie molo – pamatysit, kas ten iš tiesų labiausiai jį darko.
   Gražių Jums švenčių!

 • EvaShinoda
  Atsakyti

  Laimingi tie kas spejo uzlipt 😀

 • RaR Studio
  Atsakyti

  Dėl neva 1999 metais statyto pasieniečių bokštelio. Neteisybė. Bokštelis statytas dar TSRS laikais, o minėtais metais buvo tik perstatytas (apšildytas) bokštelio anstatas… Žinoma. dabar viskas priklauso nebe TSRS, bet nugriauti bokštelį šiaip sau… Nežinau, kam jis trukdė? Gal laivybai? Nes užsižiūrėję į jį, tikriausiai ne vienas įvairavo į molo sutvirtinimus 🙂 Šalia stovi kažkokie pastatai – baidyklės, kuriuos mato visi įplaukiantys į KLP pro jūros vartus, o kur dar kažkokios apleistos teritorijos savo išvaizda primenančios gūdžius TSRS laikus..

Jūsų nuomonė