Lietuvoje gausu dvarų. Gausu ir tokių, kurie tyliai nyksta nesulaukdami savininkų malonės, kurie neretai su geriausiais norais ir ketinimais pasiklysta biurokratinio aparato labirintuose. Vienas tokių, nesulaukiančių savo rekonstrukcijos – Abromiškių dvaras, netoli Elektrėnų stovintis jau kelis šimtmečius.
Istorija
Dvaro teritorijos planas. 1 – rūmai, 2 – svirnas
Dvarą, be abejo, ne tokį kokį matome dabar čia pastatė Abrahamas Poniatovskis. Nuo jo vardo kilo ir Abromiškių gyvenvietės, netoli Elektrėnų, pavadinimas. Mirus žmonai Onai Gryniūtei-Poniatovskienei dvaras buvo parduotas Trakų tijūnui Bychovcui. Jam mirus dvaras eina iš rankų į rankas. 1642 m. čia laikinai apsistoja karo instruktorius Henrikas de Raesas, atvykęs iš Liuksemburgo, kol galų gale jo palikuonys dvarą 1748 įsigyja ir valdo iki 1860 m., kai Kazimierai de Raes ištekėjus už grafo Pranciškaus Pliaterio Abromiškės atiteko Pliateriams. Jų valdymo laikotarpiu buvo gerokai rekonstruoti Raesų pastatyti mediniai rūmai, pristatyti du triaukščiai fligeliai. 1937 m. dvarą nupirko žymus kolekcionierius Mykolas Žilinskas (1904-1992), kuris bėgdamas nuo karo emigravo
Nuo 1951 m. metų dvare veikė Vievio ligoninė, vėliau – paštas, felčerinis punktas, biblioteka, menininkų dirbtuvės, parduotuvė.
Ginčytinais duomenimis 1817 m. birželio 27 d. šiame dvare nakvojo Napoleonas.
XIX a. rūmuose buvo sukaupta įspūdinga 20 000 tomų prancūzų ir lenkų literatūros klasikos, istorinių leidinių biblioteka.
Realybė
Net kelis savininkus turintis dvaras sparčiai nyksta. Buvęs rūmų savininkas, žymus žurnalistas ir politikas Virginijus Martišauskas buvo pradėjęs tvarkyti rūmus, gontais uždengtas medinis stogas, pakeisti rąstai, pagal senąjį išplanavimą pastatytos pertvaros, tačiau rūmus dėl kažkokių priežasčių pardavė. Šiuo metu rekonstruojamas, tiksliau būtų sakyti – statomas naujas svirnas, visi kiti dvarui priklausę pastatai jau sugriuvę. Gaila, bet XIX a. pabaigoje vienais įdomiausių ir gražiausiai sutvarkytais rūmais pripažinti Abromiškių rūmai atrodo tragiškai.
Patekti į dvaro vidų civilizuotais būdais šiuo metu neįmanoma.
Bene tvirčiausia dvaro dalis – šviežiai užkalti langai ir durys
Dešiniojo fligelio šiaurinė pusė
Reportažui panaudota informacija iš:
Fantastiškos nuotraukos !!!
Gražus reportažas 😉
Liūdnai mūsų dvaras atrodo.
Na, bet naujasis savininkas rimtai užsiima priežiūra, žadama nuo 2014 metų pradėti rekonstrukcija.
Tikėkimės gerų rezultatų! 🙂
Smagu girdėti apie tokias permainas. Tikėkimės, neliks žodiniam lygmeny.
Panasu kad darbai jau vyksta.. sukure puslapi kazkoki http://www.abromiskiudvaras.lt . Talpina nuotraukas, atnaujina.. Matos kad tikrai kazkas vyksta. matyt jusu foto reportazas sugraudino savininkus 🙂
Dėkoju už nuorodą. Džiugu, kad darbai pajudėjo!