Trumpam pakviesiu į šiltesnį kraštą, nei mūsų Lietuva, į Maljorką, kurios didžiausio miesto Palma de Mallorca pašonėje, ant 112 m aukščio viršukalnės stovi unikalaus projekto pilis. Puikiai išsilaikiusi ir kruopščiai restauruota, savo išvaizda ji gali suklaidinti ne vieną lankytoją – piliai jau 700 metų! Kuo ji išskirtinė, netrukus sužinosite.
Nesu iš tų turistų, kurie važinėjasi atvirais autobusais, norėdami iš arčiau susipažinti su svečios šalies kultūriniu paveldu, bet ši pilis, į kurią nenutrūkstančiu srautu veržiasi šimtai turistų, buvo vienas tų „būtinai turiu pamatyti“ objektų.
Besiruošdamas kelionei į šią nuostabią salą iš lėto slankiojau Google Maps žemėlapį ieškodamas kažko tokio, kur turisto koja retai įžengia rečiau. Ir štai žvilgsnis užkliuvo už vienos nuotraukos „kažkokios“ pilies kalno papėdėje. Turiu pripažinti, kad tada ši nuotrauka sudomino labiau nei pati pilis.
Trumpa pilies istorija
Belverio pilies istorija prasideda 1300 metais, kada įkvėptas netoli Jeruzalės stovinčios pilies formų, ją suprojektavo ir pastatė architektas Pere Salva. Statybos baigtos 1311 metais. Neilgai trukus, piliai teko pirmieji rimti išbandymai, kuriuos ji sėkmingai atlaikė – 1343 ir 1391 metais pilis buvo puolama. Tik vieną vienintelį kartą, 1521 metais pilis buvo atitekusi priešams. Ilgą laiką pilis tarnavo kaip kalėjimas, mat ji stovėjo nuošaliai ir nuo miesto centro ją skyrė 3 kilometrai. 1931 m. pilis galutinai atiteko miesto reikmėms ir jau po metų duris atvėrė muziejus.
Be abejo, įdomiausi yra ne skaičiai, kada kas puolė pilį ir koks didikas kada gyveno. Pilies statybai buvo naudomas smiltainis. Jį išgaudavo čia pat kalno papėdėje po pilimi rausdami požemines galerijas ir tunelius. Taip buvo sutaupyta daug laiko ir darbo išteklių, tačiau to pasėkmės jaučiamos dabar, praėjus 700 metų po statybų pabaigos – pilies sienose atsirado įtrūkimų, išorinę gynybinę sieną teko sutvirtinti metaliniais pastoliais. Deja, į tuos požemius patekti gali ne bet kas ir ne bet kada. Taip nutiko ir mums, policijos nuovados teritorijoje esantys įėjimai sandariai uždaryti masyviomis plieninėmis durimis. Beieškant galimo įėjimo ir iš pačios nuovados buvome išprašyti. Kapota anglų kalba policininkas kažką panašaus į „You no go here” paprašė mūsų išeiti. Likom nieko nepešę. Tačiau neįprasta pilies architektūra (vienintelė tokia Ispanijoje) atpirko viską.
Vieną kelionės po Maljorkos naktį praleidom kaip tik pilies kalno šlaite įrengtoje vaikų žaidimų aikštelėje. Kuo puikiausiai išsimiegoję po atviru dangumi čia radome ir vandens nusiprausimui, ir vaikiškų linksmybių, o pusryčius valgėm ant padoraus piknikui tinkančio stalo.
Pilis stovi ant 137 m aukščio kalno viršūnės
Pilies fosa (gynybinis griovys)
Nuo pilies kalno atsiveria nuostabi panorama į miestą
Pilis stebina grakščiomis formomis
Modernūs elementai įsilieja į 700 metų amžiaus pilies architektūrą
Pačią pilį saugo ne tik išorinis gynybinis griovys, bet ir vidinis, atskirtas plačia siena
Šaudymo anga išorinio gynybinio žiedo sienoje
Gynybinės sienos parapetas prie donžono prietaikytas gynybinei artilerijai
Šiais laikais pabūklų čia nebėra
Pilies kiemą supa atviros galerijos
Pačiame centre – šulinys, kurio dugne rezervuaras vandeniui
Tarp pilies muziejaus eksponatų yra nemažai skulptūrų, šalia guli patrankos vamzdis
Eksponatai, kaip ir pati pilis, skaičiuoja šimtmečius
Pilies vidaus ir saulėto miesto kontrastas
Nuostabiai kruoščiai restuostauruota visa pilis
Siaura laiptinė, kurioje dažnai susidaro lėtai judančių senjorų kamščiai
Turistai į pilį traukia autobusais. Nors dar buvo „ne sezonas”, žmonių čia gana tiršta
Maljorkos šiaurės vakaruose – ilga kalnų grandinė, pati gražiausia salos dalis
Turistai skaito užrašus, išraižytus ant sienų
Paskutiniai žvilgsniai nuo pilies viršaus
Pilies statybai buvo panaudota uoliena iš kalno ant kurio ji pati stovi.
Deja, tuneliai yra policijos nuovados teritorijoje, o įėjimą saugo plieno vartai…