Lyg iš dangaus atsirado šis Paulinos Mongird nuotraukų albumas. Kadangi jokiuose interneto archyvuose šių nuotraukų taip ir neradau, galima teigti, kad albumas yra retenybė ir užfiksuotus vaizdus bus įdomu panagrinėti ne tik tokiems smalsuoliams kaip aš, bet ir tikriems diplomuotiems istorikams.
Pauline Mongird / Paulina Mongirdaitė
Gimė 1865 metais Raseinių apskrityje, bajorų Mongirdų šeimoje.
Paulina Mongirdaitė į Palangą su tėvais atsikėlė apie 1885 m. Tėvas centre nusipirko du namus. Paulina buvo šiek tiek mokiusis kalbų ir piešimo. Ji piešdavo spalvotas miniatiūras su Palangos vaizdais. Pasisvečiavusi pas seserį Varšuvoje, grįžo jau išmokusi fotografuoti.
1890 m. pajūrio kurorte pradėjo dirbti pirmoji Lietuvoje moteris fotografė. Ji prie savo namų pasistatydino dienos šviesos paviljoną, o nuotraukas žymėjo tokiais spaudais: „Fotografija P. Mongird. Polangen“ (kirilica šriftu) arba „Wadwicz Mongird Polangen“.
Grafai Tiškevičiai, pripažinę jos sugebėjimus, užsakė nufotografuoti Palangos bei Kretingos parkus ir pagaminti albumus. Tai, matyt, paskatino P. Mongirdaitę pradėti fotografuoti Palangą, jos nuostabią gamtą, pajūrį. Poilsiautojai noriai pirko tokias fotografijas, ir P. Mongirdaitė, be Palangos vaizdų, 1912–1914 m. išleido atvirukų su Kretingos turgaus aikšte, Bajorų pasienio ir kitais vaizdais.
XX a. pradžioje veikli moteris fotografė buvo didelė retenybė. Nebuvo moterų fotografių nei Rusijoje, nei Prancūzijoje, nei Amerikoje, tik Anglijoje tuo metu dirbo garsioji D. Kameron. Pirmoji fotografė Vokietijoje (G. Bak) pradėjo dirbti Drezdene tik 1909 m.
1916 m. P. Mongirdaitė mirė, o per Pirmąjį pasaulinį karą Palangoje nebuvo nei fotografų, nei vasarotojų.
Šaltinis: Juodakis Virgilijus. Lietuvos fotografijos istorija 1854–1940. Vilnius: Austėja, 1996
Daugiau apie šią fotografę: polia.info
Palanga. Maudynės jūroje. Tolumoje matoma vila „Jūrapilis“ („Komoda“)
Palanga. Grafo Tiškevičiaus parkas
Palanga. Grota miške prie jūros
http://issuu.com/jolantaklietkute/docs/knygos_maketo_juodrastis_2014_10_21