Ta prakeikta žemsiurbė

Autorius:
Kategorija: Technika, Visa Lietuva

Rasti laivą viduryje miško nėra toks dažnas reiškinys. Kaip ir važiuoti link jo plačiu, 5 kilometrų ilgio, daugiau niekur kitur nevedančiu respublikinės reikšmės plentu. Sudėjus šias aplinkybes, išsimaudyti su kerzais ir žiemine striuke telkinyje, kuriame plūduriuoja tas metalo gabalas, nebeatrodo toks ženklus pasiekimas.
Gerai, kad tokią bombikę dėjau ne aš.

Pradedant nuo pradžių reiktų paminėti, kad tai nėra tikras laivas, kurį valdo 60 metų patirtį raitytuose ūsuose nešiojantis kapitonas. Tai tiesiog ant pontonų sukrauta darniai veikiančio metalo laužo krūva skirta išgauti smėlį ten kur kasti daugiakaušiais būtų nelabai protinga. Dar kitaip ją galime vadinti tiesiog žemsiurbe.

Jos veikimo principas toks paprastas, kad dvi žemiau pateiktas schemas gali suprasti ir šiuolaikinis trečiokas, o svarbiausia, tokią žemsiurbę buvo pajėgūs sukurti tarybinio mokslo minties genijai. Na gal šiek tiek reikėjo ką nors nukopijuoti ar pavogti, bet nesigilinkim į tai. Esmė labai paprasta – į akvariumo dugną įkiši siurblio vamzdį ir visą turinį išleidi per kitą galą. Filtro vaidmenį natūraliai atlieka aukščiau vandens lygio esantis gruntas – vanduo subėga atgal į akvariumą, smėlis išdžiūva, o tada jį galima kišti kur tik širdis geidžia.

Viskas, kaip sakiau, labai paprasta.

Tas nutikimas…

Buvo taip, kad pasigrožėję dailiai surūdijusio agregato linijomis ir plūduriavimo savybėmis pradėjome tipenti vamzdžiais kranto link. Ir štai, visai netikėtai, miško aidas atkartojo skaidrų it kūdykio ašara pliumptelėjimo garsą. Ilgas dvi (o gal mažiau?) akimirkas visa tvirta lyg kumštis šutvė stovėjo nepajudinama lyg Puntukas, kol besidairydamas ką-kas daro, nusprendžiau imtis ryžtingų veiksmų ir kresna rankele lyg vėžys sužnybiau menamo skenduolio tiesiamą ranką. Sulėtintas veiksmo filmo siužetas pagreitėjo ir jau apspistas bendražygių tapau tik kabliuku kurį traukė šimtas žvejų. Žuvelė netrukus dūsaudama saugiai rangėsi ant segmentinio vamzdyno. Beliko dar kartą neįkritus laimingai pasiekti išsvajotąjį krantą.

Nuotraukos


Kas ten plūdur vidur prūdo?


Ženklas maloniai kviečia „Lipti ant žemsiurbės“


Tai tada ir lipkim…


Kas pirmesnis, kas antresnis…


Kitas ženklas skleidžia priešingą informaciją. Tapome nesvetingais svečiais


Uodo snapelis, siurbiantis smėliuką


Siurblys


Išeinamasis vamzdis


Pasukamoji jungtis


Didmeninė ruda


Siūlai, siūlai, susivykit


Uodega

Recommended Posts

Facebook komentarai:

Showing 5 comments
 • scaniagti
  Atsakyti

  Tas kelias ne respublikinės reikšmės. Nutiestas specialiai dėl karjero.
  Dėl smėlio atsirado ir ežeras.

  • Nieko Naujo
   Atsakyti

   Why so serious? 🙂

   • scaniagti
    Atsakyti

    Hmm, perskaičiau kaip reportažą, tai ir rimtai atsakiau 😀
    Aplink, beje, rimtas miškas. Klaidus. Ne vienas „aš mišką pažįstu nuo mažumės“ parą klaidžiojo ten 😀
    Gal todėl taip rimtai?
    Bet iš tikro tai humoro jausmas sušlubavo 😀

 • Dovydas
  Atsakyti

  Labai gaila, bet šito grožio jau kaip keli mėnesiai nebėra. Dažnai čia užsukdavau tiek vasarą, tiek žiemą, nes būdavo pakeliui savaitgalį grįžtant pas tėvus.
  Vienas iš šių apsilankymų labai nuliūdino, nes atvažiavus pamačiau, kad laivas jau atitrauktas į krantą ir liaudis jau darbuojasi šį sovietinį palikimą pjaustydama metalui.
  O vat tau ir zapadlo! O šitaip laukiau vasaros, kad nuvažiavus prisirašyti save prie „drąsuolių” sąrašo, kurie į ežerą bombikėm šokinėja nuo žemsiurbės strelės.

 • Valentinas
  Atsakyti

  Labai gaila kad tai teko palikti,nuo pat pradziu as kasiau si ezera jeigu butu buve poreikiai zvyrui tai ezeras butu didejes kas met.Siame karjere yra apskaiciuota 35 milijonai kubu o iskasta tiktai 1 milijonas tad galima isivaizduoti kokio dydzio butu ezeras.Cia guli apie 700 000 000 ir daugiau euru kadangi maseje yra 80 procentu kvarcinio smelio bet tai niekam nerupi ,pinigai guli tik niekam ju nereikia.

Jūsų nuomonė