Liepoja. Jūra griauna fortifikacijos paveldą

Autorius:
Kategorija: Latvija, Liepoja

Drėgnas 2017 metų antrasis pusmetis ir vėlyva žiema kėsinasi ne tik į Gedimino pilies kalną. Masyvius Liepojos šiaurinius įtvirtinimus, t.y. Pirmąją artilerijos bateriją griauna lietus ir jūra. Permirkęs gruntas ir nerimstanti jūra dar prieš Kalėdas išjudino daugiau nei šimtą metų čia stovinčius monolitinius statinius.

Tokio įvykio aš, vis dar beprotiškai įsimylėjęs Liepoją, negalėčiau praleisti, todėl nieko nelaukdamas atsidūriau ten. Iš tiesų, vaizdas nustebino. Ten kur buvo į paplūdimį besileidžiantis takas, dabar – status skardis. Vienintelis likęs saugesnis būdas nusileisti į paplūdimį – eiti iki pat Tvirtovės kanalo žiočių.

Statiniai kol kas nukentėjo ne tiek daug, kiek maniau iš pradžių. Iš ankstesnių pozicijų pajudėjo būtent tie, kurie jau buvo paveikti negailestingos gamtos. Tačiau lig šiol buvusio sveiko artilerijos bloko dalis pakibo ant skardžio krašto.


Ant skardžio pakibo dalis sveiko artilerijos bloko

Liepojos komunalinio ūkio atstovai apjuosė pavojingas vietas stop juosta ir viešai paprašė susilaikyti nuo „šiaurinių fortų“ lankymo. Iš patirties galiu pasakyti – pilnos automobilių stovėjimo aikštelės čia dar nebuvau matęs. Smalsuolių srautas nenutrūksta nuo pat ryto iki vėlaus vakaro.

Miesto savivaldybės taryba paskelbė konkursą kranto apsaugos barjerui statyti, nes pastaraisiais metais sustiprėjusi kranto erozija kėsinasi ne tik į šį fortifikacijos paveldą, bet ir į visai čia pat esančius miesto nuotėkų valymo įrenginius.

Atsivėręs tamsus durpingas sluoksnis mane sudomino. Aišku buvo tik viena, kad šis sluoksnis niekaip nesusijęs su fortifikaciniais statiniais, nes tęsiasi iki pat Tvirtovės kanalo, kur likę įtvirtinimai jau gerokai nutolę nuo kranto. Šis sluosnis, spėju, galėjo būti nebent savotišku atskaitos tašku statant artilerijos bateriją, o smėlio sluoksnis virš jo pasitarnauti natūraliam grunto drenažui išlaikyti.
Vis tik kilmės išaiškinimo kreipiausi į Lietuvos geologus ir netrukus gavau išsamų paaiškinimą. Ačiū, Jonai!

Greičiausia, tai yra Litorinos jūros stadijos nuosėdos. Baltijos jūra turėjo kelias raidos stadijas:

  1. Baltijos ledyninis ežeras;
  2. Joldijos jūra;
  3. Ancyliaus ežeras;
  4. Litorinos jūra;
  5. Postlitorinos jūra.

Nors yra autorių, kurie skiria dar kelias stadijas, visgi visuotinai tarp Baltijos jūros geologų yra pripažintos būtent šios. Pati Litorinos jūros stadija truko nuo 8300 iki 3400 BP (Andren, 1999). Šios stadijos metu Baltijos jūra vėl susijungė su Pasauliniu vandenynu, tačiau jos metu išskiriamos kelios transgresinės-regresinės fazės, kurių skaičius yra mokslinių diskusijų objektas. Šios durpės susiklostė Litorinos jūros priekrantėje arba vieno iš vandens lygio pažemėjimo metu likusiame uždarame baseinėlyje. Panašiai, kaip Lietuvoje Krokų lankoje, Svencelės arba Drevernos pelkėje, arba Latvijoje puikiai visiems žinomame Papės ežere.

Tuo tarpu kažkam kilo noras nučiuožti į šaltą jūros vandenį, bet paskutinę akimirką buvo persigalvota ir jau įsivaizduojamas reginys realybe nevirto…


„Be drąsos nėra daromi garsūs darbai“ – sako senolių išmintis

Nors sveikajam artilerijos blokui realios grėsmės nėra, stovėti apačioje ir stebėti nuo pamatinių akmenų byrantį smėlį nėra labai jauku. Ypač žinant, kad tai ne gelžbetonio monolitas.

Viršuje saugiau, tačiau šlaitų gruntas permirkęs ir sunkus, todėl galimos nuošliaužos.

Palyginimui įdėsiu 2011 metų nuotrauką, kur tolumoje matosi tie patys poliai jūroje. Fotografuota iš kito taško, tačiau poliai tuo metu buvo perpus mažesniu atstumu nuo kranto.


2011 m. pavasaris

Šis sovietinių kariškių snarglių statinys pats griūva greičiau, nei senesni, caro laikų.


Tvirtovės kanalo žiotys


Atsivėrę žemės sluoksniai

Dar viena, tik neįminta mįslė – kaip šios lentos atsidūrė ~1,5-2 m gylyje, kada ir kodėl? Gal tai medinės drenažo sistemos dalis? Karstas? Kas tai?!!!

Pamąstymas pabaigai. Kiek kartų dar matys šios paskutinio Rusijos caro laikų įtvirtinimus tokius, kokie jie šiandien, po metų, po dešimties? Panašu, kad ateis ta diena, kai Liepojos pakrantėse bus tik vėjo ir sūraus vandens nugludinti betono luitai. Tik kada? O ar sulauksiu?

Recommended Posts

Facebook komentarai:

Jūsų nuomonė