Prieštankinė linija Lõpe–Kaimri

Autorius:
Kategorija: Estija

Saremos salą vasarą užplūsta turistai. Daugelis jų pasuka į išskirtinio grožio Sirvės pusiasalį. Tačiau retas kuris žino apie čia vykusius įnirtingus antrojo pasaulinio karo mūšius. Dar mažiau pastebi puikiai išlikusią šių įvykių liudininkę, prieštankinę liniją, liaudiškai vadinamą drakono dantimis.

Lõpe–Kaimri monumentas. Metai nežinomi

Norėdamos pristabdyti vokiečių karių judėjimą 1941 metų rugsėjo 16 dieną sovietų karinės pajėgos pradėjo prieštankinės linijos Lõpe–Kaimri įrengimą. Vieta pasirinkta neatsitiktinai, čia yra Sõrve (Sirvės) pusiasalio sąsmauka, kur žemės juosta susiaurėja iki 3,2 kilometrų. Dvi lygiagrečios betoninių piramidžių juostos driekiasi 900 metrų nuo Lõu paplūdimio iki išnykusio Teesu kaimo. Linijos statybose buvo verčiami dirbti ir vietiniai gyventojai. Tai ne vienintelė gynybinė linija pusiasalyje.

1941 m. spalį dvi dienas čia vyko įnirtingi mūšiai. Raudonarmiečiai, palaikomi 315-osios pakrančių apsaugos baterijos, bandė nesėkmingai kontratakuoti, tačiau spalio 2 d. gavo įsakymą evakuotis.

1944 m. Monzundo desantinės operacijos schema

1944 metais šioje vietoje teko gintis vokiečiams. Spalio 20 sovietai pasiekė pusiasalio prieigas. Atkovoti vienam kilometrui buvo sunaudojama nuo 900 iki 1250 artilerijos pabūklų bei minosvaidžių užtaisų. Tačiau gerai įsitvirtinusių vokiečių nepavyko taip lengvai išstumti ir atakas teko nutraukti. Pusiasalio kovotojus palaikė milžiniškos laivyno pajėgos, vokiečiai čia buvo sutelkę per 100 įvairių laivų ir net keturis kreiserius. Linija galutinai pralaužta tik po galingo paruošimo artilerija ir aviacija, pradėjus masinį puolimą lapkričio 18 d. Vokiečių pajėgos iš Saremos salos galutinai išvytos lapkričio 24 dieną.

Prieštankinė linija vis dar geros būklės. 0,8 metro aukščio piramidės išdėstytos dviem eilėmis, kas metrą viena nuo kitos. Kai kur linija nutrūksta, tai liudija vietas, pro kurias prasiveržė karinės pajėgos. 1969 metais linija tapo monumentu, čia buvo pastatyta didesnė piramidė su atminimo lenta. Ją turbūt pirmiausia pastebėsite nuo kelio.

Lõpe–Kaimri prieštankinės linijos monumentas
Lõpe–Kaimri prieštankinė linija

Man turbūt pasisekė, nes dalis prieštankinės linijos buvo šviežiai išvalyta. Iš elektrinės užtvaros spėju, kad tvarkos palaikymui ateityje bus pasitelktos ožkos. Patikrinsiu.

Žiūrint į tokią užtvarą man smalsiam kyla abejonių dėl jos veiksmingumo. Viena tokia trikampė piramidė, jei tiksliau – tetraedras – briaunainis sudarytas iš keturių trikampių, turėtų sverti palyginus nedaug. Paskaičiuokim. Taisyklingo tetraedro tūris apskaičiuojamas labai paprastai:

{\displaystyle V={\begin{matrix}{1 \over 12}\end{matrix}}{\sqrt {2}}a^{3}}

a – tai briaunos ilgis, kuris šiuo atveju turėtų būti apie 1 metrą. Reiškia tūris apytikriai lygus 0,12 m3. Žinome, kad vienas kubinis metras betono sveria apie 2 tonas. Taigi, vieno tokio danties masė turėtų būti apie 240 kilogramų. Rankomis aišku tokio nepajudinsi, bet tinkamai aprišus plieninį trosą paridenti tokį turėtų sugebėti sunkvežimis ar lengvasis tankas. Užtektų patraukti 2 arba 4 ir kelias laisvas. Nors lengva man kalbėti. Jei besiginanti pusė pastebėtų spragą, ji drąsiai galėtų ją uždengti pvz., minosvaidžių ugnimi ir spraga vėl užsikištų puolančiųjų technika.

Kaip buvo iš tiesų jau turbūt nebepapasakos niekas.

Kitoje kelio pusėje linija vasarą paskęsta piktžolėse
Recommended Posts

Facebook komentarai:

Jūsų nuomonė