Kaucmindės rūmai

Autorius:
Kategorija: Latvija

Nuo perlo iki lūšnyno. Taip latvių žiniasklaida pristato šiuos išskirtinius rūmus. Buvau nustebęs, kad vos keli kilometrai nuo sienos, o atskirtis tokia milžiniška – kuklūs Lietuvos dvareliai prieš šį latvišką gigantą nublanksta akimirksniu. Vaizdai lyg iš pasakos, nors dabar greičiau – iš siaubo filmo.

Šie dvaro rūmai mano maršrute buvo iškart po apsilankymo mažai kam žinomo Skrebiškio dvaro rūmuose. Kontrastas milžiniškas! Neabejoju, tuo įsitikinsite ir jūs.

Šiek tiek istorijos

Kaucmindės rūmai, 1934 m.

Kaucmindės rūmai esantys Lietuvos-Latvijos pasienyje, vos keli kilometrai už Bauskos, tai išskirtinis ankstyvojo klasicizmo ir baroko architektūros paminklas. Dvaro pastatai buvo statomi nuo XVIII a. antrosios pusės iki XX a. pradžios. Dvaro savininkas buvo pašėlęs estiškos kilmės grafas Peter Ludwig von der Pahlen, pasižymėjęs ir kaip Rusijos imperatoriaus Pauliaus I-ojo nužudymo organizatorius.

Pirmieji rūmai čia pastatyti 1800-aisiais. Aplink juos, upės Kaucīte pakrantėje buvo puoselėjamas didžiulis parkas. Iki rūmų sudegimo 1905 m. abu šoniniai korpusai buvo atskiri vieno aukšto pastatai. 1909–1912 metais buvo atlikta rekonstrukcija, pastatus sujungiant į vieną puslankį ir tarp pastatų įrengiant praėjimus. 1923–1943 metais Kaucmindės pilyje veikė žymiausia Latvijos namų ūkio mokykla. Merginos čia mokėsi būti tobulomis namų šeimininkėmis: audė, siuvo, kepė, virė, valė ir ko dar tik tai nedarė. Mokslai vykdavo mokyklos patalpose bei Rygoje, o į rūmus praktikuotis dažniausiai vykdavo vasaromis.

Kaucmindės namų ūkio mokyklos auklėtinės, 1930 m.

1943 metais Kaucmindės namų ūkio mokykloje buvo įkurta vokiečių kariuomenės ligoninė, o pati mokymo įstaiga perkelta į Nurmiži, kur gyvavo nepilnus metus. Dabar Nurmiži gyvenvietėje rasime tik iš lėto nykstančio dvaro likučius. Nuo 1945 m. rūmus naudojo Saulainės žemės ūkio technikumas.

Kaucmindės rūmai, 2003 m.

Pastačius naujus žemės ūkio technikumo mokomuosius korpusus rūmai tapo nebenaudojami. Latvijai atgavus nepriklausomybę dvaro savininkai keitėsi ne kartą. Iš pradžių rūmus valdė savivaldybės įmonė „Kaucmindes pils“, vėliau pardavė bendrovei „Intelco Ltd.“. Ši rūmais disponavo 15 metų. Bendrovei tuo metu vadovavo buvusio vidaus reikalų ministro Mārio Gulbio tėvas. Be tinkamos priežiūros, atsainiai valdomas dvaras ėmė sparčiai nykti. Nepadėjo nė Kultūros paveldo sargų laiškai su rekomendacijomis kaip dvarą konservuoti ir išsaugoti. Galop 2016 metais M. Gulbis iš tėvo paveldėtus rūmus pardavė teisinių paslaugų įmonei SIA „CVIR“. Naujieji ponai dar 2017 metų pavasarį žurnalistams žadėjo, kad netrukus bus restauruoti pastatų fasadai ir stogai, bus įrengtas reabilitacijos centras. Entuziazmas prikelti rūmus ėmė blėsti vos po metų, nors buvo gautas ir statybos leidimas ir paveldo tarnybų pritarimas. Galutiniu tašku tapo nelegaliai įdarbinto statybininko mirtis 2019 metais. Buvo nustatyta, kad darbai buvo vykdomi nepaisant saugumo reikalavimų, tolimesni darbai uždrausti, iškelta baudžiamoji byla. Be to kultūros paveldo sargai skyrė 2500 eurų administracinę nuobaudą, kurios ši įmonė taip ir nesumokėjo. Pati įmonė iš lėto skęsta skolose. 2022 m. vasario duomenimis šis juridinis asmuo turi 19962,72 eurų įsiskolinimą, tačiau dvaro rūmų parduoti vis dar neketina.

Panašu, kad godumas tapo pagrindine šių nuostabių rūmų sunykimo priežastimi.

Dabartinė situacija, 2021 m.

Pasagos formos rūmų ansamblis
Neprižiūrimi rūmai labai sparčiai nyksta
Parkas taip pat sulaukėjo, tvenkiniai žaliuoja
Frontonas baigia subyrėti
Holas
Perdangos supuvusios
Plastiškų formų laiptai vos laikosi
Gražu, bet nesaugu
Pokylių salė antrame aukšte

Būnant šioje rūmų salėje savaime plūstelėjo vaizduotės piešiniai: jaukiai šilta, tabako dūmuose mirga pritemdytos šviesos blyksniai, prie staliukų kažką tyliai diskutuoja pagyvenę karininkai, jaunesni nebetramdo emocijų stebėdami gražuolių etiudą ant scenos. Per mažas dureles šalia scenos nenutrūkstamu srautu keliauja paruošti medžioklės laimikiai. Netrukus įneš kriaušėmis įdarytą fazaną. Vakarėlis įsimins ilgam… Deja, vaizduotę netrukus išblaško tragiški vaizdai.

Kairėje – pasirodymų scena
Langų nišos
Skliautuota patalpa rūmų centrinės dalies pusrūsyje
Rūmų užnugaryje – terasa su vaizdu į parko rytinę dalį
Po terasa
Rūmų kiemas
Bromas

Rūmų sparnų pirmuose aukštuose įrengtos įvairios ūkinės patalpos, mansardiniame aukšte – gyvenamosios patalpos. Praktiškai visi kambariai pereinami, arba atskirti lengvai išardomomis pertvaromis. Taip galima taktiškai vienas kitam simpatizuojančius svečius apgyvendinti gretimuose kambariuose.

Kairysis sparnas
Langai su vidinėmis langinėmis!
Patalpa antrame kairiojo sparno aukšte
Kambariai – pereinami
Būklė avarinė
Kiek geriau išsilaikęs kambarys su karnizais ir lubų išdažymu
Pereikime į dešinįjį sparną
Abiejų sparnų pradžioje – nedidelis bokštelis užapvalintais langais
Bokštelis iš vidaus
Šie langai į koridorių įleidžia daug šviesos
Koridorius dešiniojo sparno antrajame aukšte
Tapybiškas vaizdas per langą
Stogo būklė čia prasčiausia
Drėgmė ardo medines konstrukcijas
Lašelis romantikos
Tokios dailios krosnys kartojasi visuose rūmuose
Ir vėl natūraliai kyla klausimas…
Koks bus šių rūmų likimas?

Informacijos šaltiniai:

Teksto ir nuotraukų autorius: Donatas Žvirblis

Projektą finansuoja
Lietuvos kultūros taryba

Recommended Posts

Facebook komentarai:

Jūsų nuomonė