Audros padariniai. Liepoja. Artilerijos baterijos Nr.1 ir Nr.3

Autorius:
Kategorija: Liepoja

Vasario mėnesį tiek Lietuvos, tiek Latvijos pakrantes daužė stipraus vėjo sukelta bangų mūša. Apie padarinius Lietuvoje žinome, o kaip tai atsiliepė Liepojai ir iš lėto nykstantiems pakrantės įtvirtinimams?

Imperatoriaus Aleksandro III karinis uostas Liepojoje

Liepojos tvirtovės žemėlapis / Imperatoriaus Aleksandro III karinis uostas Liepojoje

Trumpai apie pačią tvirtovę. 1894-1898 metais buvo pradėtas statyti karinis uostas, miestelis bei stacionarūs Liepojos įtvirtinimai. Buvo planuojama pastatyti 8 stacionarias pakrantės gynybos artilerijos baterijas. Žinoma, kad jūros vartų baterijos Nr. 4, 5 nebuvo pastatytos. 7-oji ir 8-oji sunaikintos statant naujus gyvenamuosius rajonus. Tiksli jų vieta nenustatyta. Geriausiai išlikusios 2-oji bei 6-oji baterijos. Šių metų pavasarį kaip karo muziejaus filialas vartus lankytojams turėtų atverti antroji baterija – iki šiol čia šeimininkavo kariškiai, veikė amunicijos saugyklos. Vasario 26 d. į teritoriją vis dar nebuvo galima patekti, vyko kariniai mokymai. Dalis 6-osios baterijos yra konservų fabriko teritorijoje, dalis supa stadioną. Pirmoji ir trečioji baterijos iš dalies susprogdintos, nuolat skalaujamos jūros, negrįžtamai nyksta.

Pakrantės artilerijos baterija Nr. 3

Puiki vieta saulėlydžiams stebėti. Jūra stipriai padirbėjo, susidarė atodangos stačiais šlaitais.

Atodangos prie 3-iosios baterijos
3-iosios baterijos pietinė dalis jau sutrupinta gabalais
Masteliai
Žymusis ugnies kontrolės postas nuolat skęsta

Per 15 metų dar niekad nepavyko apsilankyti čia per atoslūgį, kuomet į ugnies kontrolės postą galima nubristi ar net nueiti nesušlapus kojų. Keista, matyt mano kelionės nesutampa su tinkamomis mėnulio fazėmis, nors sako, kad Baltijos jūrai jos praktiškai neturi įtakos.

3-iosios baterijos šiaurinė dalis. Tolumoje matosi stačiai nugraužtos kopos.

Pakrantės artilerijos baterija Nr. 1

Pirmoji baterija kartu su šiauriniais įtvirtinimais sudaro įspūdingą beveik 1,5 kilometro ilgio įtvirtinimų juostą. Ryškiausi pokyčiai kaip taisyklė matomi čia. Deja, po šių metų žiemos audrų liko tik viena sveika pirmosios baterijos pabūklo pozicija. Visos kitos pilnai ar dalinai nugarmėjo žemyn. Jei anuomet būtų statoma naudojant gelžbetonio konstrukcijas, o ne masyvius betono monolitus, baterija dabar atrodytų kitaip.
Man pasisekė užsukti čia iškart po saulėlydžio, prasidėjus vadinamai purpurinei valandai. Giedro dangaus atspalviai kūrė magišką atmosferą. Pavyko trumpam atsijungti nuo minčių apie tragiškus įvykius Ukrainoje, prasivaikščiojau čia iki tol, kol vos mačiau kelią iki automobilio.

1-oji artilerijos baterija
Apačioje vaikščioti nesaugu
Paskutinės keturios 1-sios baterijos pabūklų pozicijos iš viršaus
Plyšiai
Neišvengiamai
Ta pati (centre) kazematuota priedanga 2007 metais
2022 m. Trečioji pabūklo pozicija
Palyginimui. Ketvirtoji pabūklo pozicija 2011 m.

Nuo 2007 metų Liepojoje lankausi kasmet po kartą, du ar tris ir vis atrandu kažką įdomaus. Tuo pačiu smalsu stebėti kaip keičiasi miestas ir buvusi uždara karinė teritorija – Karosta.

O štai taip „ventiliatorius“ atrodė iš paplūdimio pusės 2007-ais. Jūra dar tik ruošėsi apnuoginti prieš daugiau nei šimtmetį statytos baterijos sluoksnius. Mes čia maudėmės. Atrodo dar lyg vakar supausi gulėdamas ant ilgų ramios jūros bangų, žiūrėdamas į tyliai švilpaujančias jėgainės mentis. O praėjo jau net 15 metų…

Daugiau nuotraukų:

2009 m. Liepoja. Pakrantės baterija Nr. 1
2011 m. Vakaras prie Liepojos pakrantės baterijos Nr. 1
2018 m. Liepoja. Jūra griauna fortifikacijos paveldą

Слава Україні!

Recommended Posts

Facebook komentarai:

Jūsų nuomonė