Liepoja. Neįprasta sandėlių ventiliacija

Autorius:
Kategorija: Liepoja, Technika

Neslėpsiu, gal net šiame gyvenime norėčiau bent keletui metų apsistoti Liepojoje. Ir net ne dėl jūros. Kaskart šiame uostamiestyje atrandu kažką įdomaus, intriguojančio, mįslingo ir nematyto. 2022 m. pavasarį mano tyrinėjančios akys netyčia užkliuvo už keistų, iš pirmo žvilgsnio žaislinį lėktuvėlį primenančių, konstrukcijų ant apleistų sandėlių prie buvusio karinio uosto.

Pateiksiu jums ir tikslią lokaciją kur tai įvyko. Tik teks pasukti galvą, nes žemėlapis 120 metų senumo. Jį parinkau tik dėl to, kad būtų aišku ant kokių pastatų sumontuotos šios keistos formos konstrukcijos. Jei mokate skaityti užrašus kirilica iškart aišku kas tie „Magazyni“. Ne, tai ne prekybos centras, tai sandėliai. Ką ten buvo sumanę laikyti aš nežinau, bet akivaizdu, kad tam reikėjo geros ventiliacijos.

Karosta. Sandėliai 1902 m. žemėlapyje

Pasyvi ventiliacija poreikių matomai netenkino, tad inžinieriams teko pramankštinti smegenų vingius. Ir jiems kuo puikiausiai pavyko. Dėl viso pikto priminsiu, kad šie sandėliai rusiški. Tik dar ikirevoliuciniai, kai priimančių sprendimus rusų tarpe buvo išsilavinusių, protingų, kultūringų žmonių. Atkreipkite dėmesį ir į architektūrą – sandėliai, bet jokios chaltūros, jokio kolchozo, nieko panašaus į statybą iš mėšlo ir pagaliukų.

Nukrypau. Grįžkime prie neįprastos ventiliacijos. Nesu vėdinimo srities specialistas, bet gartraukį moku pajungti ir netgi žinau kaip veikia rekuperatorius. Mano manymu šie įrenginiai veikia tokiu pusiau reaktyviniu principu: įrenginys uodegos dėka visuomet atsisukęs į vėją, per jį einančio oro srauto greitis dėka piltuvėlio padidėja apytiksliai dvigubai, bet oras ne patenka į patalpą, o atvirkščiai – traukiamas iš vertikalios šachtos, susisiekiančios su vidaus patalpomis, t.y. vyksta oro ištraukimas. Oras į patalpas patenka per mažesnius ventiliacinius kaminėlius, išsirikiavusius vienoje eilėje per visą sandėlio pastato ilgį. Genialu – juk vėjas pajūryje pučia praktiškai ištisus metus. Kodėl gi to neišnaudojus?

Buvusio karinio uosto sandėliai
Genialus pasyviai aktyvios ventiliacijos elementas
Net ir po šimto metų jis vis dar žiūri į jūrą
Stogas šiek tiek pavargo
Konstrukcija ir vaizdas į uostą
Už konstrukcijos rikiuojasi oro paėmimo kaminėliai
Vietiniai gyventojai taip pat išnaudoja vėjo energiją

P. S. Pateikta informacija yra tik autoriaus nuomonė. Ši konstrukcija galimai veikia kitokiu principu. Jei turite alternatyvią versiją, prašau ją pateikti. Su malonumu panagrinėsiu.

P. S. 2. Vienos tvirtovės Lenkijoje parako sandėliai puikuojasi dar įmantresniais gramofoną primenančiais ventiliacijos įrenginiais. Negaliu teigti, kad jie efektyvesni ar atvirkščiai, tiesiog taip pat iš egzotinių įrenginių srities. Gaila nepadariau nei vienos nuotraukos. Teks dar kada pakeliui užsukti.

Recommended Posts

Facebook komentarai:

Jūsų nuomonė