Designpanoptikum

Autorius:
Kategorija: Kitos šalys, Vokietija

Likus 10 minučių iki reto durų atvėrimo Pašto skersgatvio grindiniu atskuba pats neįprastos vietos įkūrėjas ir kūrėjas – Vlad Korneev. „200 kilometrų autobanu… užtrunka“ – skuba rakinti galerijos, muziejaus, daiktų koliažų ekspozicijos, apmąstymų erdvės duris.

Iki skrydžio į darganotą tėviškę mūsų laikas jau beveik ištirpęs, todėl tik pakviesti neriame į Vlado daiktų pasaulį. Didžiąją dalį iš šios 3000 eksponatų kolekcijos jis surinko bemaž per 4 metus. Tuo laiku, kai tokie daiktai buvo nieko verti, kai ebay dar nesiautė pseudokolekcionieriai, alubarių interjero dizaineriai ir t.t. Vienam žmogui čia daugiausia medicininės įrangos, kitam dominuoja kino technika, trečiam lėktuvų detalės ir t.t. Kaikam čia galimai šiurpoka, bet jokių smurto priemonių nėra eksponuojama. Ir iš tiesų, Vladas lyg koks magas sugeba užduoti paprastą klausimą, į kurį mūsų smegenys, patekę į tokią neįprastą daiktų dėlionę, nesugeba atsakyti.

Berlyno muziejų pasaulyje Designpanoptikum užima ypatingą vietą – tai neįprastas, mistiškas ir intriguojantis muziejus, supažindinantis lankytojus su pramoninio dizaino ir technikos objektų kolekcija, kurią vargu ar rastume kur kitur. Šis muziejus ne tik kviečia lankytojus į kelionę po keistą ir paslaptingą technikos pasaulį, bet ir skatina atidžiau pažvelgti į aplink mus esančius daiktus. Jis pateikia pramoninio dizaino kūrinius ne įprastame jų kontekste, bet kaip meno ir mokslinės fantastikos kūrinius, ištrauktus iš jų įprasto laiko ir vietos.

Designpanoptikum erdvės įrengtos lyg industrialios fantastikos sapnas: nuo praėjusio amžiaus medicininių prietaisų iki senovinių aparatų, kurių paskirtis šiandien jau nebeaiški. Muziejaus tikslas – išlaisvinti lankytojo vaizduotę ir skatinti jį užduoti klausimus apie žmonijos technologinę raidą, paties dizaino prasmę bei simboliką. Dizaino objektai čia susijungia su meno idėjomis – vietoj griežtos tvarkos ir informatyvių etikečių, Designpanoptikum lankytojai susiduria su paslaptingomis, kartais net šiurpiomis instaliacijomis, leidžiančiomis kiekvienam daiktui pasakoti savo istoriją.

Panoptikumo įkūrėjo autoportretas

Šio unikalaus muziejaus kūrėjas – Vlad Korneev, menininkas ir kolekcionierius, žinomas dėl savo gebėjimo suteikti naują gyvenimą ir interpretaciją technikos objektams. Korneevas gimė Rusijoje, tačiau Berlyne rado namus savo kūrybai. Nuo vaikystės jis domėjosi pramoniniais objektais, kurie turėjo daugiau nei vien praktinę vertę. Laikui bėgant, Vladui kilo idėja rinkti ir transformuoti įvairius dizaino objektus, juos perkeliant į visiškai naują kontekstą. Šiame projekte atsispindi ir jo asmeninė filosofija: daiktai turi ne tik fizinį, bet ir simbolinį gyvenimą, kuris gali atskleisti daugiau apie jų laikmetį ir žmones, juos sukūrusius.

Pats Korneevas pabrėžia, kad Designpanoptikum nėra įprastas muziejus, kur galima rasti išsamiai išvardytas istorines detales apie eksponatus. Jo tikslas – ne dokumentuoti istoriją, o pasiūlyti lankytojui šiek tiek mistišką patirtį ir įtraukti į interpretacijos žaidimą. Jis siekia, kad kiekvienas apsilankęs pajustų, kaip šie „dizaino monstrai“ gali įkvėpti kitokį požiūrį į kasdienybės objektus ir suteikti galimybę apmąstyti šiuolaikinės visuomenės ryšį su technologijomis. Korneev taip pat tiki, kad Designpanoptikum išlaisvina kūrybiškumą ir skatina žmones ieškoti naujų ryšių tarp to, kas atrodo nereikšminga ir paprasta, bei to, kas gali būti stebinančiai sudėtinga ir įdomu.

Nors muziejus nedidelis, jis tikrai palieka didelį įspūdį. Apsilankymas Designpanoptikum yra tarsi savotiška ekskursija po užmirštų objektų kapinyną, kviečiantį susimąstyti apie tai, kaip laikas keičia daiktų prasmę ir jų svarbą. V. Korneev kūrybingai išnaudoja Berlyno galimybes kurti šią unikalią erdvę, skatinančią kiekvieną į ją atėjusį pamatyti kasdienybę kitaip, o Designpanoptikum – Berlyno kultūrinio gyvenimo brangakmenis, kviečiantis pasinerti į technikos istorijos labirintus.

DESIGNPANOPTIKUM
Poststraße 6, 10178 Berlin, Deutschland

Kosmoso tėvas – Gagarinas

P.S. kartą Gdanske aplankėme panašią ekspoziciją

Recommended Posts

Facebook komentarai:

Jūsų nuomonė