Bradeliškių vandens malūnas rudenį

Bradeliškių vandens malūną nesunku rasti vaikštinėjant pažintiniu Dūkštos pėsčiųjų taku. Tai tik vienas iš daugelio įdomių taškų šiame take, kuriuos šiltu metų laiku aplanko galybė poilsio gamtoje mėgėjų iš Vilniaus ir visos Lietuvos. O ar esate šiuo taku vaikščioję rudenį, kai oras toli gražu ne pats mieliausias?
Nukeliaukim iki malūno.

Paprasčiausi rankomis sukamų girnų malūnai Lietuvoje žinomi jau nuo X amžiaus. Jie buvo naudojami net iki XX amžiaus vidurio. Pirmasis žinomas vandens malūnas Lietuvoje buvo pastatytas 1256 m. ant Danės upės Klaipėdoje. 1290 metais Klaipėdoje minimi jau du malūnai.

Bradeliškių vandens malūnas pastatytas XX a. pradžioje netoli Bradeliškių kaimo, Vilniaus rajone. Kadaise tai buvo gražus dviaukštis pastatas su rūsiu.

Paskutinį kartą malūnas buvo rekonstruotas 1972 m. Sovietmečiu jame veikė poilsio bazė. Šiuo metu vandens malūnas yra įtrauktas į valstybės saugomų architektūros paminklų sarašą, bet kadangi valstybė esame aš, tu, jis, ji, jie ir jos, paminklo niekas nesaugo ir jis tiesiog akyse nyksta veikiamas gamtos ir valstybės.

Srovė, maitinusi malūną dar ilgai tekės šia vaga, kai malūną primins tik pamatų akmenys.

Informacijos šaltiniai:

 1. Stasiukaitienė, Ona. Technikos paveldas Lietuvoje. – Vilnius: Versus aureus, 2008
 2. http://www.vilnijosvartai.lt/locations/listing/?id=372
Recommended Posts

Facebook komentarai:

Showing 2 comments
 • Lina
  Atsakyti

  Nuotraukos pasakiškos 🙂
  Iš jų kažkokia nostalgija dvelkia… galbūt tam, kas atgal nebegrįš…

 • simonas
  Atsakyti

  …jo, nuotraukos tai superines!

Jūsų nuomonė