Virtuali paroda „I ir II pasaulinių karų Lietuvos plakatai“

Autorius:
Kategorija: Virtualus Muziejus

Sostinės galerijoje „Kairė Dešinė“ nuo balandžio 23 d. iki gegužės 10 d. buvo eksponuojama paroda „Okupacijos realijos. I ir II pasaulinių karų Lietuvos plakatai“. Panašu, kad paroda didelio populiarumo nesulaukė, bet nemokamas pusvalandis šioje nenuėjo veltui. Eksponatai įdomūs ir nematyti: II-ojo pasaulinio karo metų plakatai vizualiai išraiškingi, o prie I-ojo reikia stabtelėti ilgiau ir įsiskaityti – to meto kalbos kultūra ir gyvenimo būdas gerokai skyrėsi nuo dabar savaime suprantamų dalykų.
Kas parodos nespėjot aplankyti, nenusiminkit – didžiąją dalį virtualių eksponatų rasite čia.

Okupacijos realijos. I ir II pasaulinių karų Lietuvos plakatai

Taip parodą galerijos tinklapyje pristatė jos organizatoriai:

Ar norite pamatyti, kokie avangardo tėvo Kazimiro Malevičiaus plakatai buvo klijuojami ant Vilniaus skelbimų stulpų I pasaulinio karo metais? Ar žinote, kuo mums svarbus vokiečių Dešimtosios armijos laikraštis? Ar įsivaizduojate, kur nacių okupuotame Vilniuje vyko futbolo varžybos ir kokios komandos jose žaidė? Ar girdėjote, kad II pasaulinio karo metais lietuviams, latviams ir estams Berlynas gamino visiškai tokius pačius plakatus? Visa tai pamatysite ir sužinosite apsilankę parodoje „Okupacijos realijos. I ir II pasaulinių karų Lietuvos plakatai“.
Dviejų pasaulinių karų plakatai supažindina Vilniaus grafikos meno centro lankytojus su tos epochos Lietuvos realijomis ir grafikos taikymu propagandos tikslais. Parodoje plakatai pristatomi dviem aspektais – kaip propagandos priemonė ir kaip kasdienybės atspindys. Karo metų vizualinė produkcija padeda geriau suprasti, kuo tomis dienomis gyveno civiliai okupuoto krašto piliečiai.
Plakatai grupuojami pagal chronologiją ir pagal temas. Pirmoje salėje eksponuojami 1915–1918 m., antroje – 1941–1944 m. sukurti plakatai, kurie buvo platinami Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje, II pasaulinio karo metais vokiečių priskirtose tam pačiam Ostlando regionui. Išryškinamos abiejų pasaulinių karų ideologijai svarbios temos, atspindimos karo sąlygų padiktuotos praktinės reikmės. Gretinami politinės, socialinės ir kultūrinės pakraipos plakatai padeda atskleisti kai kuriuos dviejų tragiškiausių XX a. kataklizmų panašumus ir skirtumus.
Parodos rinkinio pagrindą sudaro plakatai iš Nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos Bibliografijos ir knygotyros centro ir Mokslų akademijos Vrublevskių bibliotekos rinkinio. Lyginamąją medžiagą, kuri leido išsamiau kontekstualizuoti II pasaulinio karo lietuviškus plakatus ir pasiaiškinti, kaip veikė Ostlando propagandos mašina, suteikė Latvijos nacionalinė biblioteka.

II-ojo pasaulinio karo Lietuvos plakatai

I-ojo pasaulinio karo Lietuvos plakatai

Parodos organizatoriai

Kuratorės: Giedrė Jankevičiūtė ir Laima Laučkaitė-Surgailienė
Parodos: dizainas Gedas Čiuželis
Organizatorius: Vilniaus grafikos meno centras
Rėmėjas: Lietuvos kultūros taryba
Partneriai: Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka, Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių biblioteka

Paroda veikė 2014-04-23 – 2014-05-10

Recent Posts

Facebook komentarai:

Jūsų nuomonė