Vaiņode aviacijos bazė

Autorius:
Kategorija: Latvija

Atsitiktinai aplankytas objektas netoli Lietuvos-Latvijos pasienio. Šios bazės vieta man buvo žinoma jau anksčiau, tačiau važiuojant pro šalį dar suabejojome: „Sukti? Nesukti?“ Užsukom. Trumpam. Tiesa, čia kažko itin įspūdingo nebelikę, nėra paliktų naikintuvų, bet pačio objekto istorija tikrai įdomi.


„Nemirtingas“ (likimo ironija…)

Aviacijos bazės istorija

Šiuo metu jau niekam nebe paslaptis, kad tai nuo 1991 m. nebenaudojama, o nuo 1993 m. visiškai apleista buvusi karinė SSRS aviacijos bazė, esanti tik 4 kilometrus nuo Lietuvos sienos netoli Mažeikių. Čia buvo įrengti du 2500 m ilgio kietos dangos pakilimo/nusileidimo takai. Iš jų likęs vienas, sutrumpėjęs iki 1900 m.

Vienas įdmiausių faktų, kad I-ojo pasaulinio karo metu čia buvo įsikūrę vokiečiai, kurie didžiuliuose 240 m ilgio angaruose laikė savo „cepelinus“. Po karo angarai buvo išrinkti, bet jų metalines arkas iki šiol galima pamatyti Rygoje, tiksliau, centrinėje Rygos turgavietėje.

Sovietinės okupacijos metu čia buvo įsikūręs 54-asis priešlėktuvinės gynybos aviacijos pulkas. Nuo 1967 m. čia kilo naikintuvai Su-15, nuo 1980 m. Su-27, sakoma, kad bazėje pasirodydavo ir legendiniai MIG-23. Po 1990 m. 54-as pulkas buvo perkeltas į Саваслейка, netoli Maskvos.


Bazės daugiabutis. P.S.Kas pilnai iššifruos užrašą, tam medalis!


Tas pats daugiabutis


Apsinuoginęs


Kai kurie privažiavimai užtverti arba perkasti


Angaro dydis


„špargalkės“


Iš aukščiau


Angaras iš šono


Takai į pakilimo taką. Viršuje kairėje – pylimas-boksas.


Už angarų – 1900 m ilgio pakilimo takas


Vietinis

Šiuo metu netoli nykstančio miestelio esančiamo pakilimo tako dienas praskaidrina rengiamos automobilių drag’o ir drift’o varžybos. Lėktuvai čia jau nebesileidžia… Ir taip nykstančios vietovės gyvenimą apkartino ir vieno seniausių Pabaltijy Liepojos-Romnų geležinkelio atkarpos Liepoja-Mažeikiai nunykimas.

Recent Posts

Facebook komentarai:

Showing 15 comments
 • prowler
  Atsakyti

  Ne gynybos naikintuvu,o PRIESLEKTUVINES GYNYBOS AVIACIJOS (tai ne tas pats kas karines oro pajegos).1980m. SU-27 tikrai dar negalejo bazuotis,tada dar jie tik buvo bandomi,rengiantis idiegti i serijine gamyba.
  P.S. o kuo jau tokie MiG-23 legendiniai?

  • admin
   Atsakyti

   Ačiū, prowler, už pastabas. Dėl Su-27 nieko negaliu pasakyti, tiesiog taip teigiama mano naudotame informacijos šaltinyje.
   MiG-23 legendiniai (gal kiek per daug literatūriškai išsireiškiau) dėl savo dalyvavimo Afganistano kare, kuris neabejotinai apipintas būtais ir nebūtais pasakojimais bei legendomis. Be Afganistano jie naudoti ir dar keliuose praėjusio amžiaus konfliktuose, tai paskaninimui tas „legendiniai“ visai neblogai skamba 😉

   • Osva
    Atsakyti

    Buvo ten vvs ir tik vėliau pvo skraidė su 15 po to 19 aš ten tarnavau 1986 buvau gaisrinės mašinos vairuotojas .” spiritas liejosi laisvai” be mūsų jokia suške net ne pajudėdavo iš vietos.

 • Tomas
  Atsakyti

  Turėjo būti gražus vaizdas kai virė gyvenimas čia,nei dabar kai viskas apleista.

 • prowler
  Atsakyti

  Chebra,butu neblogai,jei apsilankytumete,Raseiniu raj. Paliepiu kaime,ten netoli jo buvo Strategines aviacijos atsarginis aerouostas 3p.k. atveju,butu idomu suzinot kas ten belike,o jei pasisekt dar apklaust vietiniu buciau labai dekingas,nes idomu ar ten kada leisdavosi lektuvai.Is aero foto ten viskas labai jau sunyke atrodo…

  • admin
   Atsakyti

   O, ačiū, kad priminei! Turiu pasižymėjęs šią vietą, bet mano Google Earth smeigtukų jūroje pasimeta. Būtinai užsuksiu pravažiuodamas. Pagal matytas nuotraukas nedaug ko likę. Griuvėsius ir tuos jau ne žmogus, o gamta pribaiginėja…

 • Tomas
  Atsakyti

  Jo pritariu prowler,norėčiau ir aš pamatyti,nes beveik nieko nesu girdėjęs apie Raseiniu raj. Paliepiu kaime esantį Strategines aviacijos atsarginį aerouostą

 • prowler
  Atsakyti

  Taip,tai bene labiausiai sunykes karinis objektas,beje butu idomu pasiziuret ir i Sateikiu baze,vieni nurodo,kad ten buvusia KJL baze,o mano pazistamas sako ten kai tarnavo irgi saugojo raketas,ar tai ju galvutes,
  Zagare…Ten teigiama buvo dislokuota 66-oji radioelektronines kovos brigada susidedanti is 3-ju batalionu,ten kur nors turetu but kas islike?Neteko nieko nugirst?

  • admin
   Atsakyti

   Kas yra KJL?
   Šateikiuose bazavosi du divizionai, aptarnavę po 4 antžeminio starto įrenginius R-12 raketoms. Jie priklausė 79-ajam 29-os raketinės divizijos pulkui Plungėje.
   Jei tiksliau, Žagarėje buvo dislokuota 66-oji radiotechninė brigada (dalinio Nr. 31791), brigados valdyba (31791), trys radiotechniniai batalionai: 1833 (62208), 1834 (52972), 1835 (56666). Viename šaltinyje rašo, kad brigada turėjo vieną Р-145БМ ir buvo Latvijos pusėje, mano spėjimu prie Ukri miestelio ~12 km nuo Žagarės. Kas ten ir kur ten – nieko nepasakysiu, matyt turėjo vyrai antenų, radijo įrangos ir tiek. Šalia veikė antžeminio starto raketų bazė su R-14 raketom, ten dar šio bei to yra, bet viskas savu laiku.

 • Donce
  Atsakyti

  Va kažkiek tai matyt ta šateikių bazė http://youtu.be/Iyq_L4YYrFE

 • Donce
  Atsakyti

  4-ta min 40s…

 • Donce
  Atsakyti

  Be to kažkodėl niekas neužsiminė kad šalia to vainodės aerodromo buvo ir dvi šahtos su branduolinėm rakėtom http://youtu.be/fALMHF9_a8M

 • vilius
  Atsakyti

  Markas. 88-89 m Vainode. Su 15 variklio ir fiuzeliažo mechanikas, zenitinio raketinio komplekso C-75M, PD (dalnomer) kabinos technikas. Pirmi trys Su-27 aerodrome nusileido 1988 m. rudenį. Su mėlynu kamufliažu. Zenitinis kompleksas C-75M buvo labiau skirtas apsaugoti aerodromui, tačiau vykdė ir sienos apsaugą rotaciniu budėjimu po savaitę pasikeičiant su Eleja ir Pavelosta (tiksliai nepamenu, bet rodos Elejos šaukinys buvo LIPIOŠKA, o Vainodės diviziono KOŽANY). Kad turėjom tris „atomines bojegalofkas” kažkokie pletkai buvo, saugot angarą saugodavom, o koks užtaisas ten buvo tiksliai nežinau. Tačiau mažai tikėtina, nes raketos skridimo atstumas tik 35 km..

 • Marikas
  Atsakyti

  Šiandien buvau užsukes į šį buvusį dalinį. Čia tarnavau 90-91 m. Tad netiesa, kad 91 m. dalinys buvo paliktas. Aš prklausiau atskiram, lėktuvų skrydžius aptarnaujančiam batalionui (ОБАТО), šie angarai, kurie išlike, mano tarnybos metu buvo naudojami kaip sandeliai, kadangi su-27 į juos tiesiog netilpo… vaizdas kuri šiandien pamačiau, niūrokas…

Jūsų nuomonė