Steigvilių vėjo malūnas

Autorius:
Kategorija: Visa Lietuva

Tarpukariu Pakruojo rajone buvo apie tris šimtus malūnų – po vieną ar net po du kiekviename kaime. Šiuo metu visoje Šiaulių apskrityje valstybė tesaugo 38 malūnus, tiksliau, ant jų dar kaba tie bereikšmiai išgraviruoti stiklainių dangteliai su užrašu „Valstybės saugomas kultūros paveldo objektas“. Pakruojo rajone tokių yra 18.

Steigvilių vėjo malūnas 1979 m. liepos 24 d.Steigvilių malūną 1891 m. pastatė Steigvilių kaimo šviesuolis Jonas Beinoravičius, taip pat garsėjęs lietuviškos spaudos platinimu bei lietuvybės skleidimu. Jau prieš penkis metus malūnas buvo kritinės būklės. Sienose atsivėrusias dižiules žaizdas kažkuriuo metu užlopė lentomis ir paliko toliau pūti. O pūna malūnas ne nuo viršaus, į kurį šiaip ne taip sugebėjau įsiropšti – ten dar pakankamai sausa. Blogiausia situacija apačioje, kur mediena prisigėrusi it kempinė. Bendrai paėmus, pirmą kartą buvau malūne, ir dar mediniame, kur išlikusi beveik visa įranga: piltuvai, girnos, ašys, krumpliaračiai ir t. t.. Be abejo, Rumšiškėse yra kažkas panašaus, bet ten – Nojaus arka lietuviškai etnografijai, o čia – dar gyvas, tikras daiktas, visaip kaip įtempęs paskutines jėgas besistengiantis nesugriūti. Jei kuo skubiausiai malūnas nebus aprengtas naujais rūbais, labai gaila, bet jis tiesiog pralaimės kovą su gamtos stichijomis ir žmonių neveiksnumu.

Ne žodžiais, o darbais ir savo istorijos puoselėjimu mes esame tauta, šalis, Lietuva! Vienas tokių, iškreiptą šiuolaikišką aplinkinių požiūrį atspindintis atvejis – 2008 m. iš malūno buvo pavogtos girnos. Juk girnos prie sodybos gražu – kaip čia nepavogus. Taip mus auklėjo pusę amžiaus, sunku pradėti gyventi kitaip. Ačiū tiems, kurie kažkokiu būdu sugrąžino girnas malūnui.

Liūdna realybė tokia, kad KPD registre vienas po kito „Valstybei besaugant“ savo amžiaus galą priėjęs malūnas tiesiog išbraukiamas iš saugomų objektų sąrašo. Ką ten besaugosi, kai nėra ką saugoti. Pvz., atvejis iš realaus gyvenimo: prie Moniūnų malūno žmonės tol kasė iš po pamatų statyboms tinkantį smėlį, kol malūnas pýst (populiariausias vartotinas ištiktukas, jei ką) ir nuvirto nuo skardžio.

Nuorodos

Pirmo aukšto kančios
Pirmo aukšto kančios

Tik patepk ir vėl suksis
Tik patepk ir vėl suksis

Krumpliaračių dantys
Krumpliaračių dantys

1948 m. gamybos girnapusė
1948 m. gamybos girnapusė

Sužaliavę laiptai į antrą aukštą
Sužaliavę laiptai į antrą aukštą

Laiko iškankinta girnapusė antrame aukšte
Laiko iškankinta girnapusė antrame aukšte

Liukas tarp aukštų
Liukas tarp aukštų

Trečias aukštas
Trečias aukštas

Malūno širdis
Malūno širdis

Po kupolu
Po kupolu

Mechanizmas iš arčiau
Mechanizmas iš arčiau

Nesijaučiau labai saugiai
Nesijaučiau labai saugiai

Žvilgsnis į pasaulį malūno akimis
Žvilgsnis į pasaulį malūno akimis

Antikvaras
Antikvaras

Bandau leistis žemyn
Bandau leistis žemyn

Dažnai su realybe prasilenkianti KPD "nakleika"
Dažnai su realybe prasilenkianti KPD „nakleika”

Recommended Posts

Facebook komentarai:

Showing 2 comments
 • Rytis
  Atsakyti

  O guoliai prabangūs – švediški SKF http://en.wikipedia.org/wiki/SKF

 • Mindaugs
  Atsakyti

  buvau vakar tam malune 2015 08 11, beje ejau pescias nuo Linkuvos..aplankiau Kalpoku maluna,toliau Udekiu malunas…sekantis Steigviliu ir ilindau vidun,nes idomu…isdrisau uzlipt i antra auksta…girna virs galvos kabo..viskas supuve..grindis linksi…auksciau nelipau nors ir lb smalsu buvo,bet galejau is ten gyvas nebeiseit…tikrai gaila maluno,visa iranga islikus…ir kaip pasityciojimas ten kabo zenklelis Saugomas Lietuvos Valstybes

  toliau Dirziu malunas…planavau Gelciu maluna aplankit,bet kojos nebeklause ir vos nusigavau i Zeimeli..

Jūsų nuomonė