Kruonio hidroakumuliacinė elektrinė

Autorius:
Kategorija: Lietuvoje

Jei dažnai kursuojate maršrutu Vilnius – Kaunas arba atvirkščiai turbūt kažkur beveik pusiaukelėje pastebėjote horizonte nenatūraliai išsikišusį kampą su kažkokiu „kranu“ ant jo. Taip, ten ta pati monstriško dydžio Kruonio elektrinė, tiksliau jos aukštutinio baseino damba.

Kaip ir kasmet, „Tyrėjų naktis“ suteikia galimybę apsilankyti šioje elektrinėje ir pamatyti jos įspūdingus mastelius iš arti. Neatsispyriau tokiai nemokamai pramogai ir nulėkiau iki Kruonio.

Atvykus prie sukarintos apsaugos posto (jau keletą metų elektrinę saugo ne privati apsaugos tarnyba, o kariškiai – tai valstybinės svarbos objektas) pasigirdo aliarmo signalas ir pranešimas apie pavojų su nurodymu visiems elektrinės darbuotojams susirinkti numatytoje vietoje. Galvoju, „nu tai labas ir viso gero…“, bet deja tai buvo tik įrangos patikrinimas.

Šiaip buvo keista pamatyti tik vos kelis tyrėjus žvarbų rytą laukiančius galimybės susipažinti su šiuo gigantu. Neabejoju, kad norinčių apsilankyti būtų buvę kur kas daugiau, jei nei šluba Tyrėjų renginio komunikacija. Pats asmeniškai apie galimą vizitą sužinojau tiesiai iš AB „Lietuvos Energija“ darbuotojos.

Kuo ši elektrinė ypatinga ir svarbi?

Kruonio HAE

Atsakymas labai paprastas, bet pirma užduokite sau klausimą, ką veikia kitos elektrinės naktį, kai elektros energijos suvartojimas ženkliai sumažėja. Elektra juk ne vanduo, ji negali naktį palaukti rozetėje, kol išaušus jums prireiks išsiurbti kambarius ar užkaisti elektrinį virdulį. Ją turi kažkas suvartoti arba elektrinės, reaguodamos į sumažėjusį poreikį, turi gerokai sumažinti pajėgumus.

Būtent tuomet, kai jūs susirietę į kamuoliukus sapnuojate švankius ir nelabai sapnus, Kruonio HAE turbinos pradeda suktis į kitą pusę. Naudodamos perteklinę kitų elektrinių gaminamą energiją, jos ima siurbti Nemuno plukdomus vandenis aukštyn į savo 303 ha plotą užimantį baseiną. Išaušus rytui, kai Pranas vėl griebiasi šmirgelio, Antanas užgula svarkę, o damos panyra į vaizduoklius Verslo Burės dangoraižyje, elektrinė pasišvilpaudama leidžia vandenį atgal į Nemuną ir tenkina vėl išaugusius elektros energijos poreikius. Ir taip kasdien. Beje, visa ši pastraipa yra užšifruota viename žodyje – hidroakumuliacinė.

Be viso to, elektrinė yra tarsi greitoji pagalba kitų elektrinių avarijos atveju. Net išsijungtus visoms šalies elektrinėms ji galėtų atlikti vadinamą Black Start (įsijungti be jokio išorinio energijos šaltinio) ir jau po 2 minučių visos turbinos veiktų pilnu 900 MW pajėgumu >12 valandų.

Dar vienas slaptas dalykas, kurio jūs neturėtumėte žinoti yra tai, kad Kauno hidroelektrinėje gali nebūti nei vieno darbuotojo – ją pilnai galima valdyti iš čia esančio valdymo pulto. Tik niekam nesakykite!

Statybos

Kaip bebūtų keista, statant elektrinę ir paruošiant 303 ha žemės plotą aukštutiniam baseinui, beveik nenukentėjo vietinai gyventojai, t. y. nereikėjo iškelti niolikos kaimų tam, kad būtų pastatyta vienintelė tokio tipo elektrinė Baltijos šalyse. Jei netikite, specialiai jums sukryžminau šiuolaikinį žemėlapį su senu tarpukario žemėlapiu, kada dar bujojo kaimai ir elektrą lengviau boikotavo, nei žibino brangias elektrines žvakes. Mėlyna dėmė viduryje, tai – aukštutinis baseinas.

Kruonio apylinkės 1933 – 2016 m.

Detalus projektavimas inžinieriams užtruko ketverius metus ir nors techninis projektas buvo patvirtintas 1978 m. balandžio 4 d., tik 1984 m. balandžio 21 d. buvo įbetonuotas KHAE pastato kertinis akmuo.

Kruonio HAE statyba 1984 m.

Kruonio HAE statyba 1984 m.

Kruonio HAE statyba 1984 m.

Tokia, kokią matome dabar elektrinė pilnai užbaigta tik 2001 m. išvakarėse.

Žaliųjų protestas

Elektrinės kūrėjai buvo numatę, kad bus pastatyti 8 agregatai po 200 MW, t. y. visumoje bus pastatyta 1600 MW galios elektrinė. Tačiau statybai įsibėgėjus, žaliųjų organizacijos pradėjo protestuoti prieš KHAE statybą, neva jos naudojamo Kauno marių vandens lygis svyruos kelis metrus ir ardys marių krantus. Tai privertė sustabdyti statybą, mokslininkai buvo priversti dar kartą patikrinti projektą. Nors ir nebuvo rasta projektuotojų klaidų, nutarta elektrinės galią sumažinti iki 900 MW, statant tik 4 agregatus po 225 MW.

Kaip rodo praktika, šizofreniški žalieji buvo neteisūs – Kauno marių lygis elektrinei dirbant visu pajėgumu svyruoja vos keliolika centimetrų per valandą, bangų nėra, o žuvys plaukiojančios apatiniame baseine, besijungiančiame su Nemunu, elektrinei persijungus į siurblio režimą išmoko nuplaukti šiek tiek toliau, todėl žuvies faršo nei viršuje, nei apačioje nebūna…

Turbina – siurblys ir generatorius

HAE pastato pjūvis

Tai – absoliučiai nerealus įrenginys ir tokių čia yra keturi! Štai keletas įdomių ir sunkiai protu suvokiamų skaičių:

Generatoriaus svoris 1120 t
Turbinos rato diametras 6,3 m
Apsukos per minutę 150
Debitas generatoriaus režime 226 m3/s
Debitas siurblio režime 189 m3/s

Reportažas

Protestuotojų apipieštas turbinos sraigtas
Protestuotojų apipieštas turbinos sraigtas

Trumpai apie vamzdyną: ilgis – 840 m; vamzdžio vidaus diametras – 7,5 m; išorės – 8,4 m. Vieną vamzdyno segmentą galite iš arti pamatyti prie kelio į elektrinę.

Neįtikėtinų mastelių slėginis vamzdynas
Neįtikėtinų mastelių slėginis vamzdynas

Transformatorius
Transformatorius

Elektrinės pastato fasadas
Elektrinės pastato fasadas

Teritorijoje – tvarka
Teritorijoje – tvarka

Pasivaikščioję administracinėje dalyje, apžiūrėję elektrinės maketą ir įkišę nosis į valdymo salę, patekome į turbinų salę. Buvau maloniai nustebintas čia esančios tvarkos ir švaros, tikrai ne prastesnės nei ligoninėse. Vaikystėje (prie ruso) net pieno perdirbimo įmonėje nebuvo tokios švaros.

Turbinų salė
Turbinų salė

Galvoti vyrai darbuojasi
Galvoti vyrai darbuojasi

Turbinų salė

#4

Turbinų salė

Kruonio HAE

Jei šioje salėje galima filmuoti valiklių reklamas, tai kitoje – puiki postapokaliptinių filmų aikštelė. Ir visa tai – žaliųjų nuopelnas. Čia turėjo būti įrengti dar keturi siurbliai-generatoriai.

Puse lūpų jau kalbama apie penktojo hidroagregato įrengimą, kuris tiek padidintų elektrinės galią ir lankstesnį vidinių tinklų reguliavimą, tiek tarnautų efektyvesniam energetikos sistemos valdymui nutiesus elektros jungtis su Švedija ir Lenkija.

Nebaigtas statyti korpusas
Nebaigtas statyti korpusas

Nebaigtas statyti korpusas, bendras vaizdas
Nebaigtas statyti korpusas, bendras vaizdas

Vieta turbinos-siurblio montavimui
Vieta turbinos-siurblio montavimui

Už lango – trūksta ir vamzdyno gijų
Už lango – trūksta ir vamzdyno gijų

Ar bus čia sumontuotas penktasis hidroagregatas?
Ar bus čia sumontuotas penktasis hidroagregatas?

Metas į išorę, apžiūrėti baseinus.

Reversinis kanalas. Veikiant vienam hidroagregatui – bangavimas minimalus
Reversinis kanalas. Veikiant vienam hidroagregatui – bangavimas minimalus

Šiek tiek apie aukštutinį baseiną:

 • plotas – 303 ha;
 • padėtis – 100 m aukščiau Kauno marių vandens lygio;
 • dambų ilgis – 6,3 km;
 • maksimalus vandes lygis – 153,5 m virš jūros lygio;
 • minimalus vandesn lygis – 140 m virš jūros lygio;
 • dugnas – 138 m absoliutinė altitudė;
 • pilnas baseino tūris – 48 mln. m3;
 • naudingas baseino tūris – 41 mln. m3.

Ožinis kranas šliuzams pakelti
Ožinis kranas šliuzams pakelti

Stabdžiai

Dambos viršus

kruonis-24

Kruonis

Kruonio HAE

Nors oras nebuvo labai palankus, dangų dengė beveik vientisa debesų košė, atsiverianti panorama čia unikali ir stulbinanti – milžiniškas žmogaus ir gamtos kūrinys.

Svarbiausios datos

1978 m. balandžio 4 d.
patvirtintas techninis projektas – oficiali Kruonio HAE statybos pradžia.

1984 m. balandžio 21 d.
į elektrinės pastatą įbetonuotas kertinis akmuo.

1992 m. vasarios 18 d.
paleistas pirmasis hidroagregatas.

1992 m. liepos 14 d.
užpildytas aukštutinis baseinas.

1992 m. rugpjūčio 5 d.
paleistas antrasis hidroagregatas.

1994 m. rugpjūčio 3 d.
paleistas trečiasis hidroagregatas.

1998 m. birželio 30 d.
paleistas ketvirtasis hidroagregatas.

2000 m. gruodžio 19 d.
baigta aukštutinio baseino statyba.

Daugiau informacijos:

gamyba.le.lt

P. S.

Tikrai nepapasakojau visko ir net visko ko norėjau papasakoti, todėl, jei yra noro, medžiokite galimybę ir nuvykite į elektrinę patys – specialistai viską parodys, papasakos, o jei nuskils, nuves ir į valdymo salę. Man nuskilo.

Recommended Posts

Facebook komentarai:

Showing 2 comments
 • Sigita
  Atsakyti

  Esu vieno iš elektrinę projektavusių inžinierių anūkė. Į šią elektrinę sudėta ne tik labai daug senelio žinių, bet dar daugiau širdies, jausmo. Senelis sakydavo, kad ši elektrinė kaip dar vienas jo vaikas ir pasakodavo, kaip statybos metu baseiną aplink apeidavo kasdien.
  Ačiū labai už reportažą, daug prisiminimų sukilo.

 • Siaip
  Atsakyti

  O as prisimenu budavo penkiaaukstis salia tos elektrines kur atrotidavo kaip pripete salia cernobilio, apleistas, be langu ir duru. Uzpraeitais metais buvau uzsukes o penkia aukscio jau nebera. Gaila

Jūsų nuomonė