Pernai tyliai šventėme, tiksliau, greičiausiai išvis nešventėme Rusijos kariuomenės išvedimo iš Lietuvos respublikos teritorijos dvidešimtmetį. Daug kas per tuos 20 metų pasikeitė. Šiuo atveju, Rusijos kariškių paliktas radiolokacinis priešlėktuvinės gynybos dalinys tapo nebereikalingas ir pačiai KAM (Krašto Apsaugos Ministerijai). Žemę su visais čia esančiais antžeminiais ir požeminiais statiniais, kalneliais ir daubomis jau netrukus bus galima įsigyti ir auginti bebrus, sraiges arba pievagrybius. O kol čia neišdygo naujas gyvenamasis rajonas ar koks prekybcentris, teritoriją apėjom ir apžiūrėjom.
Teritorijos ortofoto, 1994 m. LKS
Teritorija gana gerai užmaskuota, todėl jos beveik neįmanoma pastebėti iš oro. Vienas tokio dalinio skiriamųjų bruožų – kalneliai radiolokatoriams iš šalies taip pat nepastebimi. Net stovint prie teritoriją juosiančios tvoros beveik nieko nesimato, nors medžiai – be lapų. Dar didesnė kliūtis ta, kad teritoriją saugo gyvas, jaunas ir pakankamai raumeningas sargas. Nors ilgą laiką vaikščiojom su nematomais kostiumais, po kurio laiko buvome demaskuoti.
Kalbant apie teritorijos praeitį, beveik nieko įdomaus ir konkretaus paminėti negaliu. Keista buvo matyti nutrintus kareiviškus dembelių tag’us, kurių tokios paskirties objektuose būna priraižyta už kiekvieno kampo. Galbūt taip beviltiškai KAM norėjo ir iš atminties ištrinti tarybinį šešėlį?
Būtina paminėti, kad dauguma statinių pastatyti ant snarglių ir galbūt iš snarglių (kitaip nepavadinsi). Darbų kokybė visiškai atspindi čia kažkada dirbusio stroibat’o karių kontingentą. Slėptuvės, kurioje buvo įrengta požeminė vadavietė, išplanavimas unikalus ir nepakartojamas – tik meniškos sielos žmogus galėjo sukurti tokius kreivus koridorius, lubas ir nepaaiškinamą patalpų išdėstymą.
Kalneliai radiolokatoriams. Tokių čia – penki ar šeši
Visoje teritorijoje pilna nedidelių sutvirtintų įgilinimų ir mažų slėptuvių
Dalinyje buvo nemažai antžeminių statinių
Takelis tarp pastatų senokai nenaudojamas. Paskutinė matyta rašytinė data – 2004 m.
Numetę lapus medžiai sukuria nuostabią atmosferą
Visai šalia – požeminė vadavietė. Matosi privažiavimas aptarnaujančiam transportui
Dvikojų, lyg išskėtęs rankas laukia kitas įėjimas
Toliau antros durys, o už jų trečios
Už durų – koridoriaus išsišakojimas
Prie išsišakojimo – patalpa su atskiru išėjimu/privažiavimu transportui. Greičiausia, vadavietės „smegenys“
Koridorius su pagalbinėmis patalpomis
Koridoriaus gale – dar vienos hermetinės durys
Vienoje iš patalpų laisvės metais buvo įrengta improvizuota treniruoklių salė
Kitoje mėtosi krūva aptrintų Lietuvos kariuomenės kerzų
Kitame slėptuvės gale – ryšių mazgas
Gretima patalpa – totalus šiukšlynas
Kokioje abėcėlėje yra didžioji „i“ su taškeliu?
Pasirodo ne visur „tag’us“ nutrynė
Kad kariams nebūtų liūdna, buvo ir pramogų parkas
Tai Vilniuje?
Buvau čia bandęs eiti prie pora metų – nemandagus ir agresyviai nusiteikęs apsauginis be jokių diskusijų greitai išprašė lauk.
Jo toks darbas – būti nemandagiam ir nieko neįleisti 🙂
Cia truputi apie LT PVO
http://otkol.blogspot.com/2013_02_01_archive.html
Intriguoji… cia kazkur prie VNO ?
„Greičiausia, vadavietės „smegenys“ ” Cia greciausiai komandinis punktas su planshetais , kur brieze visus objektus…kaip ir cia http://relax.ru/post/46299/zabroshennyjj_komandnyjj_punkt_sovetskikh_pvo_51_fotografija.html
Ačiū už nuorodas. Taip, sąlyginai netoli VNO.